Jak bezpiecznie wozić dziecko w foteliku? Na pewno nie na przednim siedzeniu. Ekspert wyjaśnia

19.01.2015 08:53
Jak dobrać odpowiedni do wagi i wzrostu dziecka fotelik, tak by zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa? Jeśli sami nie mamy pewności, zawsze warto o pomoc poprosić specjalistę lub skorzystać z porad np. z serwisu internetowego fotelik.info , który naprawdę dociekliwym da odpowiedź na najtrudniejsze pytania.
Foteliki samochodowe dla dzieci dzielą się na pięć grup wagowych:

- fotelik samochodowy dla niemowląt montowany tyłem do kierunku jazdy - grupa 0+ (0-13kg); fotelik dla dzieci od około roku do 3-4 lat - grupa I (9-18kg); siedzenie podwyższające z oparciem - grupa II-III (15-36kg). Uwaga: używanie podwyższenia bez wysokiego oparcia w przedziale 22-36kg nie jest już obecnie zalecane.

- warto sprawdzić wyniki fotelików w crashtestach. W serwisie fotelik.info na stronie testy fotelików umieszczono 395 wyników takich testów przeprowadzonych m.in. przez ADAC, OEAMTC, AA Trust i ANWB. Serwis poleca te foteliki, które osiągnęły we wspomnianych niezależnych testach minimum ocenę 3.

- zanim zdecydujemy się na zakup fotelika dziecięcego, koniecznie sprawdzimy czy będzie pasował do naszego samochodu. Nie każdy fotelik da się poprawnie i stabilnie zamocować. Analizując testy fotelików warto wybrać dwa lub trzy modele, które przetestujemy przed zakupem. Stabilne mocowanie fotelika jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo dziecka w samochodzie.

- jeszcze zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto poświęcić 40 minut i przeczytać instrukcję obsługi fotelika oraz artykuły, które omawiają zagadnienia związane z bezpiecznym przewożeniem dziecka w samochodzie.
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX