Sylwester Cacek został prezesem Sfinksa

Rada nadzorcza spółki restauracyjnej Sfinks Polska powołała na stanowisko prezesa Sylwestra Cacka, poinformowała spółka w komunikacie. Cacek, założyciel i były właściciel Dominet Banku, jest obecnie głównym udziałowcem Sfinksa z 33-proc. pakietem akcji.
Cacek zastąpił na stanowisku prezesa założyciela i współwłaściciela spółki Tomasza Morawskiego (28% udziałów), który został nominowany przez radę nadzorczą w marcu. Morawski pozostał w zarządzie Sfinksa na stanowisku wiceprezesa.

Sfinks Polska miał 9,73 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2009 roku wobec 1,57 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 47,85 mln zł wobec 50,89 mln zł rok wcześniej.

Sylwester Cacek jest jednym z założycieli grupy kapitałowej Dominet SA, do której należał Dominet Bank. Przed dwoma laty sprzedał bank belgijskiej grupie Fortis za blisko 500 mln zł. Od tego czasu jest rentierem. W setce najbogatszych Polaków "Wprost" i "Forbes" z majątkiem szacowanym na 400 mln zł.

Mieszka w Szwajcarii. W Polsce bywa kilka dni w miesiącu. Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej. Podstawy fortuny zaczął budować 20 lat temu w rodzinnym Piasecznie. Tam mieszkał i uczył w szkole zajęć praktyczno-technicznych. Prowadził też hufiec harcerski. Za zarobione na Zachodzie 5 tys. dol. założył z żoną (też nauczycielką) w 1989 roku sklep z zabawkami. Potem były sklepy z odzieżą i sprzętem RTV. Cackowie zauważyli, że sprzedaż telewizorów byłaby większa, gdyby ludziom nie brakowało pieniędzy. Zaczęli więc pośredniczyć w udzielaniu kredytów. Szybko rozszerzyli działalność o kredyty samochodowe. Pod koniec lat 90. kupili Cuprum Bank od Banku Handlowego i KGHM Polska Miedź. Tak zdobyli licencję bankową i mogli sami udzielać kredytów. Zmienili szyld na Dominet Bank.

Więcej o inwestycjach Sylwestra Cacka w artykule Gazety Wyborczej: "Sylwester Cacek: Kapitan Łodzi"