Szef AIG Bank: Nasza sytuacja finansowa jest bardzo dobra

Zysk netto AIG Banku wyniósł ponad 193 mln zł po ośmiu miesiącach tego roku, a aktywa przekroczyły 8,1 mld zł, podał bank w komunikacie we wtorek. Do końca roku bank chce zwiększyć sieć placówek do ok. 237 ze 184 obecnie.
"Sytuacja finansowa AIG Banku jest bardzo dobra. Wynik finansowy netto banku po 8 miesiącach 2008 roku wyniósł ponad 193 mln zł. Nasze aktywa stale rosną i na koniec sierpnia przekraczały 8,1 mld zł" - powiedział prezes AIG Banku Grzegorz Rojewski, cytowany w komunikacie.

Specjalizujący się w kredytach konsumenckich AIG Bank na koniec II kwartału miał 184 oddziały (własne i partnerskie), a do końca roku 2008 liczba ta ma się zwiększyć do ok. 237. W ramach sprzedaży ratalnej bank współpracuje z ok. 10 tys. sklepów.

Bank poinformował, że sytuacja, w jakiej obecnie znalazła się grupa AIG, nie ma wpływu na działalność i stabilność banku a Polsce. W niedzielę największy amerykański ubezpieczyciel AIG poprosił Rezerwę Federalną o pomoc w postaci 40 mld USD krótkoterminowego finansowania.

"AIG Bank Polska nie posiada ekspozycji walutowej, innymi słowy: nie prowadzi operacji, które mogłyby potencjalnie wiązać się z tzw. ryzykiem walutowym, ani też nie posiada ekspozycji związanej z amerykańskim rynkiem produktów strukturalnych, w szczególności rynkiem kredytów sub-prime. Bank finansuje swoją działalność całkowicie na rynku lokalnym, w żaden sposób nie uczestniczy w finansowaniu spółek z grupy AIG. Sytuacja finansowa banku nie zależy od sytuacji AIG" - podkreślił Rojewski.

Zwrot z aktywów (ROE) po I półroczu wyniósł 45,6%, a współczynnik wypłacalności na koniec sierpnia wyniósł 14%.