Polacy chcą tanich usług komórkowych

Polacy chcą korzystać z zaawansowanych usług mobilnych, ale tego nie robią, bo uważają, że są za drogie.
Do takich wniosków doszedł Consumer Lab, dział badawczy Ericssona, największego dostawcy urządzeń dla sieci komórkowych na świecie. Badania przeprowadzono w kilkunastu krajach, m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA, Japonii i na Węgrzech.

Analityków Ericssona zaskoczyło, że aż tylu Polaków interesuje się nowoczesnymi technologiami mobilnymi. Bijemy pod tym względem na głowę nie tylko inne państwa naszego regionu, ale też Niemców, Amerykanów i Brytyjczyków. Przed nami są tylko Japończycy - światowi liderzy korzystania z nowinek technicznych.

Najbardziej pożądane przez Polaków usługi to SMS-y głosowe i serwisy lokalizacyjne, takie jak GPS. Tyle deklaracje. Zdecydowanie gorzej wypadamy, jeżeli chodzi o korzystania z nowych usług. Na razie tylko niewielka część polskiego społeczeństwa używa komórek do innych celów niż rozmowy i wysyłanie SMS-ów.

Najbardziej otwarci na nowe usługi są młodzi ludzie. Na swoje telefony ściągają głównie informacje, dzwonki, tapety, muzykę i gry. Zdaniem ekspertów to oni zdecydują, które serwisy w przyszłości zyskają popularność, a jakie zostaną zapomniane.

Dlaczego na razie w wypadku większości Polaków kończy się na deklaracjach? Ponad połowa badanych uważa, że tego typu usługi są bardzo drogie. Jedna trzecia sądzi, że zbyt trudne jest znalezienie interesujących ich treści do pobrania na telefony komórkowe.

Mimo to Polska staje się bardzo obiecującym rynkiem dla branży telekomunikacyjnej. Firmy największych szans upatrują w tworzeniu serwisów oferujących możliwość pobrania plików muzycznych bezpośrednio na telefon.

W tej kategorii zajmujemy pierwsze miejsce wśród wszystkich zbadanych krajów. Wyprzedzamy nawet Wielką Brytanię - kraj od kilku lat uznawany w Europie za najbardziej otwarty na nowe technologie.