Amerykański Kongres poprawia Wikipedię

...a właściwie internauci korzystający z adresów IP przypisanych do Kongresu bardzo aktywnie edytują hasła dotyczące polityki
W Wikipedii powstała specjalna strona, dokumentująca aktywność parlamentarzystów. Wikipedystom udało się znaleźć około tysiąca edycji wykonanych przez internautów, których IP jasno wskazują na bezpośrednie zaangażowanie w politykę.

Wśród zmienionych haseł jest na przykład inwazja na Irak w 2003 r., w którym dopisano fragment wskazujący na istnienie powiązań pomiędzy Irakiem i Al-Kaidą. Oberwało się też George'owi W. Bushowi, którego anonimowy internauta łączący się z Senatu USA opisał (kapitalikami) jako "najgorszego prezydenta, który sypiał w Białym Domu".

Internauci z Kongresu najczęściej zmieniają hasła dotyczące parlamentarzystów. Senator Tom Coburn "zyskał" tytuł najbardziej "wkurzającego senatora", a Robert Byrd został "postarzony" do imponującego wieku 180 lat. Większość edytujących skupia się na wygładzaniu biografii polityków. Obiektywne notki biograficznie o parlamentarzystach są podmieniane na oficjalne życiorysy, znikają informacje o rozwodach, źródłach finansowania kampanii i innych niewygodnych faktach.

Działalność parlamentarzystów została dostrzeżona nawet przez tradycyjne media - Dziennik "Lowell Sun" ustalił, że jeden ze stażystów pracujących w sztabie kongresmana Marty'ego Meehana otrzymał polecenie podmiany znajdujących się w Wikipedii informacji na temat swojego pracodawcy. Z adresu IP, z którego dokonano zmian w haśle o Meehanie wykonano ponad tysiąc edycji w Wikipedii. Adres został zablokowany.

Czy podobny proceder dotyczy też polskiej Wikipedii? Nie wiadomo, ale hasła dotyczące polityków są regularnie atakowane przez wandali. Wystarczy przeanalizować chociażby historię hasła o Włodzimierzu Cimoszewiczu...