Syn Ryszarda Bendera szefem gabinetu politycznego ministra skarbu

Nowi ministrowie resortów gospodarczych mają już własnych dyrektorów gabinetów politycznych. W Ministerstwie Skarbu to stanowisko objął Iwo Bender, syn senatora LPR Ryszarda Bendera.
Dyrektor gabinetu politycznego to szara eminencja ministerstwa. Formalnie nie podejmuje żadnych istotnych decyzji, a jedynie nadzoruje całość prac w ministerstwach. Jednak faktycznie jego władza jest duża, podlegają mu doradcy ministra i jego asystenci, a pracownicy gabinetu politycznego uczestniczą w pracach legislacyjnych i programowych. Mają więc wpływ na nowe projekty i nowe przepisy.

Szefem gabinetu politycznego ministra skarbu Andrzeja Mikosza został 36-letni Iwo Bender, syn senatora LPR Ryszarda Bendera. Iwo Bender studiował historię na KUL (gdzie jego ojciec był kierownikiem katedry historii nowożytnej), a potem stosunki międzynarodowe na amerykańskim uniwersytecie Columbia. Był dyrektorem w UPC Polska Telewizja Kablowa, od 2002 r. jest prezesem i wspólnikiem spółki Chesterton Group (m.in. pośrednictwo finansowe). Inaczej niż ojciec, który jest działaczem LPR, Iwo Bender związał się z PiS. Zasiada we władzach tej partii, jest również warszawskim radnym PiS.

Na czele gabinetu ministra gospodarki Piotra Woźniaka stanął Michał Drozdek, współzałożyciel Porozumienia Centrum, partii utworzonej na początku lat 90. przez braci Kaczyńskich. Drozdek był doradcą premiera Jana Olszewskiego i marszałka Sejmu Maciej Płażyńskiego. Jest naczelnym pisma katolickiego "Znaki Nowych Czasów".

Gabinetem ministra transportu i budownictwa Jerzego Polaczka kieruje 44-letni Robert Kazimierz Malicki, absolwent Politechniki Warszawskiej. W PRL pracował w energetyce, najpierw w Instytucie Energii Atomowej w Świerku, potem w Instytucie Energetyki. W III Rzeczypospolitej zajął się stosunkami międzynarodowymi (w latach 1992-94 pracował w biurze międzynarodowych stosunków gospodarczych Urzędu Rady Ministrów) i lotnictwem (od 1994 do 1998 był szefem marketingu lotniska na Okęciu, zasiadał w radzie nadzorczej LOT). Zajmował kierownicze stanowisko w Telewizji Familijnej utworzonej pod koniec rządów AWS (Familijną tworzyło środowisko tzw. pampersów, młodych prawicowców, których ojcem duchowym był Wiesław Walendziak, były działacz PiS, a obecnie wiceprezes Prokom Investments). Ostatnio Malicki zasiadał w zarządzie spółki Gminna Gospodarka Komunalna Ochota.

Gabinetem minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej kieruje Teresa Małecka, która w rządzie Jerzego Buzka była wiceministrem gospodarki. Gabinetem minister finansów Teresy Lubińskiej kieruje Sławomir Franek, adiunkt Katedry Finansów Uniwersytetu Szczecińskiego (pracowała w niej również Lubińska) i były ekspert prezydenta Szczecina Mariana Jurczyka.