Gorące domeny "Nowego Dnia"

Pojawienie się nowej marki powoduje błyskawiczne reakcje na rynku domen internetowych. Nie inaczej było po premierze "Nowego Dnia" - nowej gazety Agory
Tytuł nowego dziennika Agory (wydawcy "Gazety Wyborczej" i portalu Gazeta.pl) był trzymany w tajemnicy do ostatnich dni przed premierą. Gdy informacja o nim trafiła wreszcie do mediów rozpoczął się wyścig o najlepsze adresy. Nowydzien.pl, nowydzień.pl, nowydzien.com.pl i nowydzien.com już wcześniej zostały "zaklepane" przez Agorę.

Wśród zarezerwowanych przez internautów domen jest m.in. nowydzien.info. Na znajdującej się pod tym adresem stronie możemy znaleźć informację, że "nie ma ona nic wspólnego z nowydzien.pl", wraz z ofertą jej sprzedaży. Nowydzien.info została także wystawiona na licytację w serwisie aukcyjnym Allegro. Rozmowa telefoniczna ze sprzedawcą przynosi trochę informacji - Za 500 zł + VAT domena jest pańska - informuje Paweł Marczewski (należy do niego m.in. serwis www.teczki.info - wyszukiwarka nazwisk w liście Wildsteina). - Ale nie będę oszukiwał, że mam wielu chętnych. Na razie dzwoniły ze dwie osoby - wyznaje.

Zarezerwowane są też takie domeny jak: nowydzien.net.pl i nowydzien.org.pl.

Na podobnych do znanych marek domenach można zarobić na dwa sposoby. Po pierwsze, dzięki przypadkowym internautom, którzy nie pamiętają dokładnie adresu właściwej strony. Podobny do oryginalnego adres prowadzi ich na stronę z reklamami, na których zarabia właściciel domeny. Najbardziej znanym polskim przedsiębiorcą, który działa w ten sposób jest pan Wiktor Zajkiewicz, właściciel internetowego sklepu z oponami - opony.us. Wśród tysięcy należących do niego domen są między innymi: wwwgazeta.pl, wwwonet.pl, wwwgoogle.pl, wwwpanoramafirm.pl, wwwfirefox.pl. Wszystkie przekierowują odwiedzających do sklepu z oponami.

Wiktor Zajkiewicz nie zawiódł także w przypadku "Nowego Dnia" - zarezerwował sobie już domenę nowydzien.org. Jeszcze nie podłączył jej do sklepu z oponami - prowadzi do niego tylko słabo widoczny link. Nie byliśmy w stanie sprawdzić, czy wwwnowydzien.pl też należy do niego, ale charakterystyczna literówka (brak kropki po "www") pośrednio wskazuje na króla internetowych opon.

Drugi sposób zarabiania na domenach jest bardziej ryzykowny, ale daje możliwość nagłego wzbogacenia się. Wystarczy znaleźć chętnego na odkupienie zarezerwowanej domeny. Najwięcej szczęścia miał chyba Wiesław Migut (prezes spółki Migut Media), który przejął za długi firmę reklamową Orange.pl. Za sprzedaż praw do jej adresu operatorowi komórkowemu PTK Centertel zainkasował ponoć 150-200 tys. euro.

Dla portalu Gazeta.pl Jarosław Śliżewski, zastępca redaktora naczelnego "Nowego Dnia"

Bardzo nas cieszy zainteresowanie naszym tytułem. To, że domeny związane z "Nowym Dniem" są tak chętnie rejestrowane, oznacza, że ich właściciele liczą, że nasz właściwy adres przyciągnie wielu internautów. Ale nie interesuje nas zakup żadnej z domen podobnych do naszego głównego adresu, czyli nowydzien.pl.