Microsoft w opałach

30.09.2005 00:00
Amerykański urząd patentowy potwierdził, że spółka Eolas ma prawo do technologii tzw. wtyczek, którą Microsoft wykorzystuje w swojej przeglądarce internetowej
Spór dotyczy technologii, które umożliwiają internaucie dostęp do interaktywnych aplikacji zintegrowanych z przeglądarką (tzw. plug-in) poprzez kliknięcie na element strony WWW.

Postępowanie w tej sprawie ciągnie się od 1999 r., kiedy to Eolas wespół z jednym kalifornijskich uniwersytetów pozwały Microsoft o to, że jego przeglądarka Internet Explorer narusza ich prawa patentowe. Domagali się nawet wydania zakazu dystrybucji IE (jest dodawany za darmo do systemu operacyjnego Windows). Z kolei Microsoft próbował podważyć patent przyznany Eolas, dowodząc, że już wcześniej istniała podobna technologia. Dwa lata temu sąd orzekł, że Microsoft ma zapłacić gigantyczne odszkodowanie w wysokości ponad pół miliarda dolarów. Jednak po apelacji koncernu z Redmond wyrok został w tym roku uchylony, a sprawa wciąż czeka na rozpatrzenie. Decyzja urzędu patentowego może przechylić jednak szalę zwycięstwa na rzecz Eolas.

- To dla nas duże rozczarowanie, ale wierzymy, że uda się osiągnąć porozumienie - stwierdzili krótko przedstawiciele Microsoftu.

Skomentuj:
Microsoft w opałach
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane