Kardynał Franciszek Macharski - sylwetka

03.06.2005 00:00
Kardynał Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim przez blisko 27 lat. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła
Kardynała Macharskiego zastąpi osobisty sekretarz Jana Pawła II abp Stanisław Dziwisz, mianowany na tę funkcję w piątek przez papieża Benedykta XVI.

Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie w znanej rodzinie kupieckiej. W czasie okupacji hitlerowskiej uczęszczał na tajne komplety. Był uczniem m.in. prof. ZenonaKlemensiewicza, który wróżył mu karierę uniwersytecką historykalub literaturoznawcy. Po wojnie 18-letni Franciszek wstąpił doKrakowskiego Seminarium Duchownego.

2 kwietnia 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk księcia metropolity Adama Sapiehy. Przez sześć lat do 1956 r. był wikarym w parafii pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Kozach koło Bielska-Białej. Później studiował we Fryburgu w Szwajcarii, gdzie uzyskał doktorat z teologii pastoralnej. W latach 1970-78 był rektorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

30 grudnia 1978 r.papież Jan Paweł II powołał ks.Franciszka Macharskiego na metropolitę krakowskiego. 6 stycznia 1979 r. otrzymał on sakrę biskupią. Jego zawołaniem biskupim stały się słowa "Jezu, ufam Tobie". W tym samym roku, 30 czerwca Jan Paweł II nadał bp Macharskiemu godność kardynalską.

Szacunek wiernych kardynał zaskarbił sobie w czasie stanu wojennego, kiedy niestrudzenie walczył o prawa internowanych i ich rodzin. W 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II poparł organizatorów Białego Marszu, który na znak solidarności z walczącym o życie papieżem przeszedł ulicami Krakowa.

Po 1989 r. kard. Macharski zaangażował się we wspieranie inicjatyw charytatywnych, podejmowanych na rzecz chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych, samotnych matek oraz ludzi starszych. Wielokrotnie apelował o pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych m.in. poszkodowanych w powodzi w 1997 r., dla ofiar wojny w Ruandzie, dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Iranie.

Jeden z jego wieloletnich współpracowników bp Kazimierz Nycz (obecnie ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski) podkreślał, że kard. Macharski "jest obdarzony szczególną intuicją społeczną". "Ta intuicja jest zapewne wyniesiona od kard. Sapiehy, a przejawia się we wrażliwości na sprawy biednych, matek samotnie wychowujących dzieci i w obronie nienarodzonych" - twierdził bp Nycz.

Kard. Macharski jest członkiem watykańskich Kongregacji: ds. Duchowieństwa, ds. Wychowania Katolickiego, ds. Biskupów, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz członkiem Rady Kardynałów i Biskupów w Sekretariacie Stanu ds. kontaktów z państwami. W Episkopacie Polski - członek Rady Stałej.

Kardynał Macharski powołał tygodniki katolickie: krakowską edycję "Gościa Niedzielnego" i "Źródło", założył diecezjalne Radio Mariackie - dziś Radio Plus. W 1998 r. podjął decyzję o rozbudowie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Dzięki jego staraniom Telewizja Kraków transmituje w każdy piątek mszę dla chorych odprawianą w łagiewnickim sanktuarium.

Kiedy w 2002 r. po ukończeniu 75 lat kardynał Macharski zgodnie z prawem kanonicznym złożył rezygnację na ręce Jana Pawła II, papież poprosił go o dalsze kierowanie Archidiecezją. "Niech z Bożą pomocą kontynuuje" - napisał wówczas Jan Paweł II.

Kard. Macharski lubi podróżować. Jest miłośnikiem muzyki poważnej. Jest znany z fascynacji nowinkami technicznymi. Ma telefon komórkowy, nie stroni od pracy na komputerze i internetu. Ostatnio wyznał dziennikarzom, że nie zdobył się jednak nigdy na zakup telewizora. Czyta prasę. Jest niezwykle życzliwy dla dziennikarzy. Uwielbia dzieci. Słynie z poczucia humoru i dystansu do siebie.

W kontaktach z wiernymi jest bardzo bezpośredni i ciepły. Tego ciepła wierni mogli doświadczyć, gdy w nocy po śmierci Jana Pawła II razem z nimi czuwał niemal do rana w modlitwie pod papieskim oknem. Do uczestników mszy dziękczynnej za pontyfikat Jana Pawła II na krakowskich Błoniach przysłał z Rzymu sms-a: "Jestem z Wami przy Świętym Piotrze. Tu i tam wasz". Był jednym z trzech polskich kardynałów uczestniczących w konklawe, które wybrało następcę Jana Pawła II - Benedykta XVI.

Ksiądz kardynał jest Kawalerem Orderu Uśmiechu, a w 2000 r. otrzymał tytuł Małopolanina Roku. Jest honorowym obywatelem wielu miast m.in. Chorzowa, Nowego Targu, Wadowic, Mszany Dolnej. Otrzymał doktoraty honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a także Katolickiego Uniwersytetu w Taipei na Tajwanie i Uniwersytetu Adamson w Manili na Filipinach.

Jedyne świeckie odznaczenie, jakie przyjął, to najwyższe niemieckie odznaczenie dla obcokrajowców, nadane mu przez prezydenta Niemiec Johannesa Raua za działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego - Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą.

Skomentuj:
Kardynał Franciszek Macharski - sylwetka
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane