Zmieniona ustawa o VAT prawdopodobnie od czerwca

Senat zaczął prace nad zmianami w VAT. Resort finansów twierdzi, że kontrowersyjne przepisy dotyczące odliczania VAT od samochodów są w porządku
Resort za pośrednictwem senackiej komisji finansów dokonał niewielkich poprawek, które mają "uszczelnić" zasady odliczania VAT od samochodów. Zniknie z ustawy tzw. wzór Lisaka określający, od jakiego samochodu firma może odliczyć 50 proc. VAT, a od jakiego całą kwotę. Zastąpi go skomplikowana definicja odwołująca się m.in. do prawa o ruchu drogowym. Definicja budzi mnóstwo wątpliwości. "Gazeta" pisała, że pojęć "samochód wielozadaniowy" i "van" w ogóle nie ma w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Tymczasem właśnie m.in. od takich samochodów będzie można odliczyć cały VAT. Wiceminister finansów Jarosław Neneman zdecydowanie potwierdził wczoraj, że jednak są. Kryją się w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 27 września 2003 r. "w sprawie czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach".

Nowe zapisy nie podobają się branży samochodowej. Producenci i importerzy uważają, że nowe przepisy będą bardziej restrykcyjne. - Jeśli w takim kształcie zostaną uchwalone, zaskarżymy je do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zapowiadali w poniedziałek. - Nie boimy się tej skargi - odpowiada wiceminister finansów.

Przychylnie za to resort zareagował na postulat branży farmaceutycznej. Chodzi o to, że część leków nie może skorzystać z obniżonej 7-proc. stawki VAT. Nie są bowiem dopuszczane do obrotu na podstawie rejestracji w Polsce, lecz w Unii Europejskiej. - Postulatom Izby raczej nie będziemy przeciwni, ale chcemy jeszcze poznać stanowisko Ministerstwa Zdrowia - powiedział nam minister Neneman.

Senacka komisja chce, żeby weszła w życie 1 czerwca. Przepisy o samochodach zaczną obowiązywać trzy miesiące później.

Skomentuj:
Zmieniona ustawa o VAT prawdopodobnie od czerwca
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje