Sony Ericsson: Rekordowa sprzedaż komórek

Wysoki popyt na telefony komórkowe z wbudowanymi aparatami fotograficznymi pomógł SonyEricsson wykazać trzeci z rzędu kwartalny zysk
Powstała w 2001 r. spółka SonyEricsson dopiero w trzecim kwartale 2003 r. zaczęła wychodzić na plus. - Trzeci kolejny kwartał zysków i duży wzrost sprzedaży pokazuje, że nasza strategia się opłaca - powiedział prezes firmy Katsumi Ihara. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2004 r. zysk spółki wyniósł 82 mln euro w porównaniu z 104 mln euro straty przed rokiem. Wartość przychodów ze sprzedaży wzrosła o 66 proc. do 1,338 mld euro. Spółka dostarczyła na rynek rekordową liczbę 8,8 mln sztuk telefonów (to o 63 proc. więcej niż przed rokiem).

Zdaniem analityków dobre wyniki to przede wszystkich zasługa popularności telefonów z wbudowanymi aparatami fotograficznymi. Najlepiej sprzedawały się modele T610, T630, T230 i Z200. - Spadek średnich cen telefonów w pierwszym kwartale pozwolił im zwiększyć udział w rynku - powiedziała agencji Reuters Helena Nordman Knutson, analityk domu maklerskiego Ohman.

Osiągnięcia SonyEricsson są tym ciekawsze, że kilka dni temu swoje wyniki podała fińska Nokia i były one gorsze od niż oczekiwano. Finowie sprzedali w ostatnim kwartale o 15 proc. telefonów mniej niż przed rokiem. Mimo to SonyEricsson nie udało się jeszcze wskoczyć do pierwszej czwórki największych producentów - nadal pozostaje na piątym. Więcej komórek sprzedały Nokia, Samsung, Motorola i Siemens. SonyEricsson szacuje, że w tym roku na całym świecie sprzedaż telefonów komórkowych wyniesie 550 mln, czyli o ponad 5 proc. więcej niż szacowano poprzednio.

W poniedziałek premierę miał telefon SonyEricsson Z1010, przystosowany do sieci 3G.