Andrzej Seweryn: Osiem lat temu poznałem moją żonę i nie chcę bez niej żyć

Angelika Swoboda
Andrzej Seweryn

Andrzej Seweryn (fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Jestem szczęśliwy - mówi ten znakomity aktor. Opowiada nam też o roli w serialu ''Rojst'' i wspomina z czasów studenckich Piotra Fronczewskiego.

W "Rojście" sporo pan biega, bo pana bohater, doświadczony dziennikarz, ma wciąż mało czasu. Ekipa była pod wrażeniem pańskiej kondycji.

Dziękuję, bardzo mi miło. Cieszę się, że to właśnie ekipa, z którą spędziłem prawie czterdzieści dni, doceniła ten aspekt mojej pracy.

Na co dzień też pan biega?

Moje życie to prawdziwy bieg.

Serial kryminalny to nowość w pańskiej karierze.

Grałem w "Polskich drogach", które były serialem kryminalnym, i w "Ekipie" Agnieszki Holland, która też w pewnym sensie była tego typu produkcją. Ale ma pani rację - w takim filmie jak "Rojst" gram pierwszy raz.


Andrzej Seweryn jako dziennikarz w serialu ''Rojst' (fot. mat. prasowe)

Świadomie unika pan określenia "serial"?

Tak, ponieważ w tym przypadku jedyna różnica między serialem a filmem polega na długości dzieła. "Rojst" to film ze świetnym scenariuszem, znakomitym reżyserem tak precyzyjnie przygotowanym do pracy, że nie wahałem się ani chwili, czy brać udział w tym projekcie.

Słyszałam, że sprawił to także Dawid Ogrodnik. Grał pana syna w "Ostatniej rodzinie", a w "Rojście" wciela się w rolę młodego dziennikarza, który w redakcji ma zająć pana miejsce.

Podjąłem decyzję o udziale w filmie, a dopiero potem dowiedziałem się, że Tomka zagra Dawid. Bardzo mnie to ucieszyło, ponieważ bardzo szanuję jego aktorstwo i zaangażowanie w pracy. Poznaliśmy się na planie "Ostatniej rodziny" i nasze dobre doświadczenia mogły znaleźć kontynuację przy "Rojście". Oczywiście te filmy nie mają ze sobą nic wspólnego. Może jedynie to, że w obu produkcjach charakteryzacja Dawida i moja miała ogromne znaczenie.


Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik (fot. mat. prasowe,Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)

Niektórzy aktorzy wciąż uważają, że serial to coś gorszego niż film czy teatr.

"Rojst" to po prostu pięciogodzinny film, a nie kilkuletnia opowieść w setkach odcinków. Agnieszka Holland już dawno mówiła mi, że niektóre seriale amerykańskie są ciekawsze niż wiele filmów powstających w Ameryce, i u nas powoli też się tak dzieje. Dwa scenariusze, które dobrze poznałem, czyli "Nielegalni" i "Rojst", są tego dobrym przykładem. Młodzi twórcy mają rękę do takich filmów.

I do znakomitych aktorów. Na planie spotkał się pan z Piotrem Fronczewskim, z którym pan studiował. Jak to wyglądało?

Trudno w kilku słowach wyrazić mój szacunek i podziw dla jednego z najlepszych aktorów polskich. Nigdy nie zapomnę jego egzaminu na drugim roku, kiedy zagrał scenę z "Cyrano de Bergerac". Po jej zakończeniu wykładowcy i studenci klaskali. Stało się to pierwszy raz w historii Szkoły Teatralnej.

Jako aktor ma pan imponujący dorobek. Czy jest jakiś projekt, który pana szczególnie intryguje, ale jeszcze nie miał pan okazji się w nim sprawdzić?

Kilka dni temu ktoś mi powiedział, że obserwując mnie od lat, widzi, jak się zmieniam i stale się rozwijam. Chciałbym, aby to trwało. Powinienem więc wyreżyserować operę. I to się stanie.

U31.03.2016. Warszawa . Aktor Andrzej Seweryn .Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta
Andrzej Seweryn chciałby wyreżyserować operę (fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta)

Wracając do "Rojsta" - reklamuje go hasło "Witajcie w polskim bagnie". Jak by pan je rozszerzył?

Niech każdy czyta je, jak chce.

Nie odnosi pan tego zdania do obecnej sytuacji w Polsce? Nieraz przecież bardzo odważnie głosił pan swoje poglądy polityczne.

Odważnie?... Powtórzę, niech każdy czyta to hasło, jak sobie życzy.

W PRL-u też był pan waleczny i zdeterminowany - w 1968 roku aresztowano pana za kolportowanie ulotek przeciwko interwencji wojsk UW do Czechosłowacji. PRL pokazany w "Rojście" nasuwa panu osobiste reminiscencje?

Nie mam ochoty być kombatantem. Nigdy nie używałem terminologii - do której pani się odwołała - w stosunku do tego, co robiłem lub robię. "Waleczny i zdeterminowany" to słowa, które można rozumieć wręcz ironicznie. Fakty, które pani przywołuje, są prawdziwe, ale nie mnie o tym rozprawiać.

Co pana najbardziej w tamtych czasach uwierało? Przecież na wiele lat wybrał pan życie za granicą.

Brak wolności i słaba gospodarka. Demoralizacja życia publicznego i schizofrenia moralna, żyliśmy przecież w dwóch rzeczywistościach: oficjalnej i prawdziwej. Do Francji pojechałem z Andrzejem Wajdą, aby zagrać w "Onych" Witkacego. Miałem możliwość kontynuowania mojej pracy z innymi francuskimi reżyserami teatralnymi. I z niej skorzystałem. A potem przyszedł stan wojenny w Polsce. Praca za granicą wydłużyła się do 33 lat.

15.07.2016 Kostrzyn nad Odra , Andrzej Seweryn , aktor podczas konferencji prasowej na festiwalu Przystanek Woodstock .Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta
Andrzej Seweryn na Festiwalu Przystanek Woodstock 2016 (fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta)

Wszystko to się ciekawie przeplata. Witold Wanycz, w którego się pan wcielił, zastanawia się, czy nie wyjechać z Polski. Pan ma czasem takie myśli?

Nie, proszę pani. To doświadczenie mam już za sobą.

Łatwo było się panu przenieść w lata 80.?

Jestem aktorem, a postaci, które gram, "żyją" czasem w latach 30. XX wieku, kiedy indziej w średniowieczu, a nierzadko w starożytnej Grecji. Odnajdywanie się w innej epoce nie jest dla mnie niczym wyjątkowym.

A do jakich czasów chciałby się przenieść Andrzej Seweryn?

Osiem lat temu poznałem moją żonę i nie chcę bez niej żyć. Jeśli miałbym się przenosić do innych, to tylko z nią. Jestem szczęśliwy.

I być może to jest odpowiedź na pytanie o pana znakomitą kondycję.

Być może. Ale od ośmiu lat jestem też dyrektorem Teatru Polskiego. To również mnie stymuluje i czyni, że jestem szczęśliwy zawodowo. Być może popełniłem jakieś błędy na tym stanowisku, ale odniosłem też wiele zwycięstw. Chociażby takich jak spektakl "Król" [spektakl na podstawie powieści Szczepana Twardocha, chwalony przez recenzentów - przyp. red.].

Przykład błędu mi pan poda?

O nie, chyba się pani tego po mnie nie spodziewa?

23.09.2017 Gdynia , Teatr Muzyczny im . Danuty Baduszkowej . Czerwony dywan przed ceremonia zakonczenia i wreczenia nagrod 42 . Festiwalu Polskich Filmow Fabularnych . Andrzej Seweryn . Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Andrzej Seweryn z żoną na zakończeniu 42 . Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta)

Andrzej Seweryn. Aktor i reżyser. Grał m.in. u Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Stevena Spielberga, Jerzego Hoffmana i Jacka Bromskiego. W 1980 roku wyjechał do Francji. Do Polski wrócił na stałe 30 lat później i zamieszkał w Warszawie. Jego piątą żoną jest od 2015 roku Katarzyna Kubacka.

Angelika Swoboda. Dziennikarka Weekend.Gazeta.pl. Zaczynała jako reporterka kryminalna w "Gazecie Wyborczej", pracowała też w "Super Expressie" i "Fakcie". Pasjonatka psów, mądrych ludzi, kawy i sportowych samochodów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Zobacz także
Komentarze (71)
Andrzej Seweryn: Osiem lat temu poznałem moją żonę i nie chcę bez niej żyć
Zaloguj się
 • gaciekesikowej

  Oceniono 19 razy 17

  Panie Andrzeju, wszystkiego najlepszego. Te zawistne krytykanty to po prostu gnusie nie potrafiące niczego dobrze w swoim marnym żywocie zrobić. Pozdrawiam.

 • tpdlagier

  Oceniono 15 razy 9

  Zabawne te komentarze. Facet jest uznawanym od lat, jednym z najwybitniejszych polskich aktorów a interdebili interesuje wyłącznie liczenie żon. A jak ktoś z was jedzie do mechanika samochodowego to wybieracie tego co miał mniej lub więcej żon?

 • quaga

  Oceniono 51 razy 7

  Kolejny bohaterski emigrant. Pozwolił innym posprzątać gnój i łaskawie powrócił na Ojczyzny łono.

 • antygazeta2

  Oceniono 37 razy 5

  Mychnik wysłał irytującą gimbazodziennikarkę.Nie ubrała seweryna w konstytucję.

 • mamagda3

  Oceniono 8 razy 4

  Tytuł kretynski. Pytać wybitnego aktora o pracę, a tytuł dac o żonie, której poświęcił jedno zdanie. To policzek zadany rozmówcy oraz czytelnikom.

 • Oceniono 36 razy 4

  schizofrenię moralną miałem za czasów PO-PSL niby demokracja a żyłem jak za komuny - moja krytyka władzy sprowadziła się do wyrzucenia mnie pod byle pretekstem z pracy (dyrektor urzędu był zagorzałym zwolennikiem PO). Niby demokracja a bezkarni byli kryminaliści - wystarczyło zyć dobrze z kimś z PO.
  Jak w PRL

 • red_fang

  Oceniono 6 razy 2

  Sto lat Panie Andrzeju. Jest Pan wybitnym aktorem i niezwykle inteligentnym emocjonalnie mężczyzną.

 • semigetuza

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Andrzeju. Niskie ukłony za mądry i wyważony wywiad. No i szczęścia Obojgu Państwu życzę /zazdroszczę Wam Obojgu szczerze -:))/
  Zawsze podaję Pana za przykład, że w dojrzałym już wieku można nauczyć się obcego języka i to w dodatku tak trudnego jak francuski tak, żeby mówić "bez akcentu"

 • c.t.k

  Oceniono 12 razy 2

  Bez "jaj" ten wywiad.Mdły.Pan Andrzej chce mieć spokój.I ch...,takie jego prawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje