"Wiadomości" TVP z 5.02. "Ofensywa informacyjna polskiego rządu"

W "Wiadomościach" TVP głównym tematem była "walka o dobre imię Polski" na arenie międzynarodowej. Relacjonowano m.in. spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z izraelskimi dziennikarzami.

"Wiadomości" TVP kontynuują temat budzącej kontrowersje ustawy o IPN, która przewiduje ściganie każdego, kto publicznie i wbrew faktom będzie przypisywał państwu lub narodowi polskiemu udział lub współudział w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę. Wywołuje ona obawy o to, że ograniczona zostanie możliwość mówienia o krzywdach wyrządzonych Żydom przez Polaków.

Spotkanie izraelskich mediów w sprawie ustawy IPN

"Wiadomości" TVP skupiły się jednak nie na samym konflikcie, lecz pokazaniu "ofensywy informacyjnej polskiego rządu". Relacjonowały, że szef rządu spotkał się z izraelskimi mediami. Dziennikarzom z Izraela przedstawiono polski punkt widzenia na nowelizację ustawy o IPN. Pokazano, że przedstawiciele mediów spotkali się z byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Janiną Iwańską oraz odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Gdyby każdy obywatel Izraela mógł usłyszeć historię kobiety z Polski, która przeżyła piekło Auschwitz, to przekonałby się, że to dokładnie te same przeżycia. W tym samym czasie, na tej samej ziemi. Wszystko z powodu jednego wroga: nazistów - stwierdził cytowany przez "Wiadomości" TVP Amit Segal z Channel 2 News.

Cytowano m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, który ocenił, że "przez ostatnie 25 lat Polska historia stała się chłopcem do bicia".

TVP wspomniała też niedawną wypowiedź niemieckiego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela, który przyznał, że to Niemcy ponoszą odpowiedzialność za obozy zagłady. Przypomniała również liczne relacje Polaków, którzy w zamian za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej otrzymali medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Dofinansowania państwowe - czego można się spodziewać w 2018?

"Wiadomości" TVP zwróciły uwagę na nowe rządowe programy, które mają na celu pomoc socjalną. Omawiano między innymi program Mieszkanie Plus oraz Przedszkole Plus, które pomogło stworzyć 24500 nowych miejsc dla dzieci, a dofinansowało 56 tysięcy już istniejących. Jak podała TVP, pieniądze na program zostały przydzielone dzięki uszczelnieniu podatku VAT oraz zwiększonej ściągalności i eliminowaniu szarej strefy.

Jednym z głównych tematów w "Wiadomościach" było omówienie rządowego programu wspierania rolników. Już 15 marca rolnicy będą mogli starać się o dotacje jedynie przez internet. Według pomysłodawców znacznie przyspieszy to proces, który dotychczasowo zajmował za dużo czasu, między innymi skróci czas oczekiwania na decyzję oraz zminimalizuje kolejki w urzędach.

W "Wiadomościach" z 5 lutego starano również się uspokoić osoby zaniepokojone nadchodzącą cyfryzacją. Przywołano wypowiedzi przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy zapewniali, że każdy rolnik otrzyma niezbędną pomoc doradców. Resort zadeklarował, że sama aplikacja ma zostać przygotowana na czas i będzie łatwa w obsłudze.

Zwrócono również uwagę na rządowy projekt walki ze smogiem, który ma na celu zredukowanie niebezpieczeństwa związanego z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego oraz jego wpływu na nasze zdrowie. Według WHO na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich, aż 33 jest z Polski. Co więcej, ponad 40 tysięcy Polaków każdego roku umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Smog wywołuje  między innymi nowotwory oraz choroby układu krążenia.

Zimowe igrzyska olimpijskie Pjongczang 2018

W "Wiadomościach" TVP wspomniano również o przygotowaniach do zimowych igrzysk olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu, które odbędą się już za kilka dni. Premier Mateusz Morawiecki podziękował polskim sportowcom, szczególnie ekipie skoczków narciarskich i łyżwiarzy figurowych.

- Jesteście naszą ogromną nadzieją, żeby reprezentować Polskę i zdobywać dla niej sukcesy, bo dzięki temu jesteście dumą naszego kraju - powiedział premier Morawiecki.

Nasi skoczkowie zaczną rywalizować już 10 lutego na skoczni normalnej. Konkurs drużynowy już 19 lutego na skoczni dużej.

Więcej o: