Maturalny dylemat - jakie przedmioty wybrać?

01.03.2013 00:00
O tym, że znajomość języków obcych jest w cenie, wiedzą wszyscy. Dlatego zanim ostatecznie zdecydujesz, co zdawać na maturze, zastanów się czy zamiast dodatkowej chemii nie będzie bardziej przydatny egzamin z rozszerzonego angielskiego czy niemieckiego
Do 30 września maturzyści muszą wstępnie wybrać m.in. poziom, na którym chcą zdawać przedmioty, oraz wskazać przedmiot dodatkowy. Na ostateczną decyzję mają czas do 7 lutego.

Egzaminy obowiązkowe z języka polskiego (w części ustnej i pisemnej), języka obcego nowożytnego (w części ustnej i pisemnej) oraz matematyki zdajesz na poziomie podstawowym. Prócz tego masz prawo przystąpić do jednego, dwóch lub trzech przedmiotów dodatkowych. Do wyboru: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, historia, wos, geografia, biologia, chemia, fizyka, wiedza o tańcu, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język mniejszości narodowej, etnicznej, język regionalny (kaszubski), język łaciński i kultura antyczna. Pamiętaj, że jeżeli wybierzesz jako dodatkowy ten sam przedmiot, co w części obowiązkowej, to musisz zdawać go na poziomie rozszerzonym. Wybierając jako dodatkowy przedmiot inny niż w części obowiązkowej, masz alternatywę - możesz zdawać go na poziomie podstawowym lub na poziomie rozszerzonym. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyborze przedmiotów dodatkowych, zastanów się dobrze, co chcesz robić w życiu. Jeśli podczas studiów będziesz naprawdę dobrym studentem, a - co ważniejsze - wybrana tematyka będzie cię pasjonować, to twoja przyszłość jest raczej bezpieczna.

Język w cenie

Wybór przedmiotów zdawanych na maturze często jest uzależniony od wymagań uczelni, na którą dana osoba będzie chciała się dostać. - To zależy, co uczeń chce dalej robić. Jakie są wymogi rekrutacyjne kierunku na który zdaje. Dlatego powinniśmy wybierać przedmioty na egzamin maturalny pod kątem tego, co jest potrzebne w rekrutacji na wymarzony kierunek. Za co można dostać dodatkowe punkty - mówi Krystyna Krzemińska, lektorka języka angielskiego.

Olga chce zdawać na lingwistykę na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Zdaję maturę z angielskiego i niemieckiego. Oba jako dodatkowe na poziomie rozszerzonym, bo to da mi możliwość zdobycia dodatkowych punktów w rekrutacji - argumentuje swój wybór maturzystka. Solidne przygotowanie się z dwóch języków jest procesem czasochłonnym i wymagającym dużych nakładów pracy. - Chodzę na specjalne kursy maturalne, bo wiem, że muszę być przygotowana na bardzo wysokim poziomie. Poza tym, aby w przyszłości studiować język obcy, trzeba mieć dobre podstawy, a języków trudno uczyć się samemu. Lepiej przyswaja się słówka w praktyce, a takie kursy przygotowane są typowo pod kątem matury, dlatego myślę, że są dobrym rozwiązaniem - dodaje Olga.

Ale wybór kierunku filologicznego lub pokrewnego nie jest jedyną motywacją osób zdających języki na maturze. - Czasami wybór języka jest swoistą "furtką", dzięki której uczeń może uciec przed chemią, geografią czy innym przedmiotem, który sprawiał mu kłopoty - dodaje Krzemińska. Szczególnie, że większość licealistów chodzi do szkół językowych i uczy się angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego dla siebie, nie pod kątem maturalnym. Więc jest sporo osób, które myślą, że skoro znają język, to i z maturą sobie poradzą. Ot, takie dwie pieczenie na jednym, maturalnym ogniu.

Chcąc studiować w obcym

Studia w języku obcym cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród maturzystów. Takie wykształcenie bez wątpienia jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszej edukacji i zapewnia studentom możliwości zdobywania wiedzy teoretycznej i praktycznej w Polsce i za granicą.Żeby dostać się na psychologię po angielsku do Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie trzeba język na maturze zdać na poziomie rozszerzonym. - Takie studia otwierają inne, nowe możliwości dla absolwentów niż studia w języku polskim. Należy tu wspomnieć o możliwości zdobycia wiedzy psychologicznej w języku, który osoba będzie wykorzystywała chcąc pracować w środowisku dwu- lub multijęzykowym, zapoznawania się z najnowszymi publikacjami, które w większości są w języku angielskim, oraz możliwość zdobycia doświadczenia w środowisku wielokulturowym ze względu na kontakty z obcokrajowcami w czasie trwania studiów. To są tylko niektóre korzyści, które powodują że absolwent studiów w języku angielskim może mieć lepsze perspektywy na rynku pracy niż absolwent studiów w języku polskim - mówi dr Monika Suchowierska, kierowniczka Psychologii w języku angielskim w SWPS.

Masz problem?

Jeżeli masz sporo wątpliwości i nie wiesz, jakie przedmioty wybrać, idź na konsultację do doradcy zawodowego bądź pedagoga. Pracują oni w szkołach i w większości poradni (www.cmppp.edu.pl - tu znajdziesz adresy i telefony do poradni w swoim mieście). To osoby, które pomogą ci zastanowić się nad przyszłością, określić plany zawodowe i własny potencjał.

Janina Złakowska

Czytaj także:

Jak się przygotować do matury

Na co uważać na maturze?

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje