Złota godzina

W ciągu doby są godziny, w których nasz umysł pracuje na pełnych obrotach. Jeśli ów czas odkryjemy i odpowiednio wykorzystamy, możemy być pewni, że efekty będą widoczne. Gdy przeznaczymy go na naukę, wiadomości przyswoimy szybciej i pozostaną one w naszej pamięci na dłużej, a to zaprocentuje w przyszłości.
Katarzyna Nowak-Woźna

Czas może być naszym sprzymierzeńcem. Odpowiednio zaplanowany dzień może przynieść nie tylko satysfakcję z poczucia zrealizowanych zadań, ale zwiększenie wydajności pracy sprawi, że pozostanie nam więcej czasu wolnego.

Potwierdzone naukowo

Liczne badania naukowe prowadzone nad procesem zapamiętywania pomagają w zwiększeniu jego efektywności. Wbrew powszechnym opiniom, to nie wczesna pora dnia jest najlepsza do nauki lecz popołudniowo-wieczorna. Szczególnie, gdy zależy na tym, by materiał zapamiętać na dłużej. Godziny przedpołudniowe, zwłaszcza między 9 a 12 sprzyjają przyswajaniu wiedzy przez pamięć krótkotrwałą. W związku z tym zaleca się wprowadzanie w tym czasie nowych wiadomości, zapoznawanie się z nimi, a w godzinach popołudniowo-wieczornych powtarzanie. Godziny popołudniowe, szczególnie między 16 a 19 służą zapisywaniu informacji w pamięci długotrwałej. Są one uznane za najbardziej sprzyjające nauce, bo pozwalają najlepiej wykorzystać magazyn pamięci i tym samym podnoszą skuteczność uczenia się. Bardzo ważna jest również obserwacja własnych preferencji. Warto zawrócić uwagę, kiedy potrafimy najłatwiej nam się skoncentrować - nad ranem, gdy wstajemy wypoczęci, a może wieczorem, gdy można zebrać myśli. Dla niektórych, ta "złota godzina" może przypadać w samym środku dnia (np. po lunchu).

Twój własny zegar

Trzeba jednak pamiętać, że często rytm naszego dnia jest uzależniony od obowiązków, które musimy wykonać. Szkoła, praca, zajęcia dodatkowe są często ustalone bez naszego wpływu i wtedy trzeba się po prostu dostosować. Zresztą nie sposób byłoby się upchnąć to wszystko w naszą "złotą godzinę". Jeśli jednak mamy możliwość zaplanowania dnia postarajmy się przesunąć najważniejsze obowiązki na "złotą godzinę" nie lekceważąc ogólnych prawidłowości funkcjonowania mózgu. Naukowcy podkreślają, że bez względu na to czy jest się sową, czy skowronkiem godziny najwydajniejszej pracy mózgu, w których informacje są najlepiej zapamiętywane i przechowywane w pamięci to godziny popołudniowo-wieczorne. Te zatem uznaje się za najbardziej korzystne do nauki dla wszystkich.

Wspomagacz skutecznego czasu

Jak byśmy jednak nie działali - doby nie da się wydłużyć, a organizmu oszukać. Nawet najbardziej sprzyjający czas do przyswajania i utrwalania wiedzy może okazać się stracony, jeśli nie zapewnimy sobie odpowiednich warunków do nauki. Sami wiemy gdzie najlepiej nam się uczyć - w zaciszu własnego pokoju, czy na ławce w ogrodzie. Należy też zadbać, by nic nas nie rozpraszało i nie odciągało naszej uwagi od nauki. To w połączeniu ze złotą godziną na pewno przyniesie zadowalające rezultaty: zapamiętamy więcej, szybciej i na dłużej.Czytaj także:

Savoir vivre na wakacjach

Jak zaplanować swoją karierę

Planuj, ale z głową

Skomentuj:
Złota godzina
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX