Ćwiczenia, które pomogą utrzymać koncentrację

01.03.2013 00:00
Często coś rozprasza naszą uwagę i nie możemy się skupić na wykonywanych czynnościach. Bywa, że przeczytamy fragment tekstu i nic z niego nie wiemy, ponieważ myśli wybiegały gdzie indziej. To frustrujące. Skupienie na czymś uwagi jest umiejętnością, którą można wypracować i rozwinąć poprzez ćwiczenia. Umysł poddany odpowiedniemu treningowi jest w stanie osiągnąć więcej.
Na wyniki klasówek, testów czy egzaminów nie przekłada się liczba godzin spędzonych na książkami, ale efektywny czas nauki. Uczyć powinniśmy się, tylko do czasu, kiedy jesteśmy wstanie utrzymać koncentrację. Istotne, by nie rozpraszało nas miejsce, w którym przebywamy - trzeba zadbać o porządek i harmonię dookoła. Nie zawsze jest jednak możliwe. Czasami potrzebujemy koncentracji w zadymionej kawiarni lub zatłoczonym autobusie. Wypróbuj ćwiczenia, które pomogą oderwać się od otaczającego świata i skupić tylko na wykonywanym zadaniu. Oto kilka z nich:

Ćwiczenia oddechowe

Należy usiąść wygodnie, położyć dłonie przed sobą, zamknąć oczy i skupić się na oddechu. Myśleć tylko o tym, powtarzając w myślach wdech (tu nabieramy maksymalnie dużo powietrza) i wydech (wypuszczamy powietrze). Czujemy jak powietrze stopniowo wypełnia nasze płuca i z nich uchodzi. Kilka minut takiego oddychania pozwoli nam się zrelaksować, wyzbyć zbędnych myśli, wyciszyć. Ćwiczenie to pozwala obniżyć poziom stresu, dotlenia organizm i w efekcie pobudza umysł do pracy.

Aktywna pięta

Badania naukowe potwierdzają związek aktywności fizycznej ze sprawnością umysłu. Stań naprzeciw biurka lub ławki. Wyciągnij ręce, wychyl się i oprzyj o nią. Jedna noga lekko ugięta pod tobą, druga wyciągnięta do tył i wsparta na palcach. Gdy robisz wdech, jesteś w tej pozycji (mięśnie rozluźnione, pięta w górze), przy wydechu dociśnij piętę do ziemi. Ćwiczenie wykonuj koordynując oddech z pracą nogi. Powtórz to ćwiczenie 3 razy każdą stopą i stopniowo zwiększaj tą ilość.

Polska szkoła nowoczesna? To może być prawda!Leżące ósemki

Ćwiczenie to poprawia ruchliwość gałek ocznych i koordynuje pracę wzroku. Trzymaj głowę nieruchomo i patrz prosto. Kciuk lewej ręki trzymaj na wysokości oczu, w środkowej linii ciała. Płynnym ruchem rysuj w powietrzu znak nieskończoności; zaczynając od środka, w lewą stronę, tak by zakończyć w punkcie wyjścia. Następnie zrób to samo w stronę przeciwną, cały czas wodząc wzrokiem za palcem. Wykonaj każdą ręką po 3 leżące ósemki, po czym skrzyżuj kciuki i wpatrując się w ich punkt środkowy powtórz ten sam schemat.

Ile trzeba wypić, żeby uczyć się sprawnie? Strategia picia kawy.Ćwicz wszędzie

Możesz poddawać próbie i ćwiczeniom swoją koncentrację w każdych warunkach. Zabierz książkę i udaj się w ruchliwe miejsce, możesz też zrobić to podczas jazdy pociągiem, czy siedząc w zatłoczonym lokalu. Czytaj tam wybrany wcześniej tekst, początkowo łatwy, o interesującym cię temacie. Rób to tak długo, aż dekoncentracja ci nie przeszkodzi. Następnie napisz wszystko, co zapamiętałeś. Nie zrażaj się jeśli początkowo będzie to niewiele. Stopniowo próbuj przedłużać czas, w którym czytasz i zwiększaj poziom trudności czytanego tekstu np. o tematyce którą nie jesteś zainteresowany. Następnie spisz jak najwięcej zapamiętanych informacji. Jest to zajmujące ćwiczenie, ale efekty sam zobaczysz!

Zobacz także
  • Masaż relaksacyjny, czyli co i jak masować żeby się odstresować
  • Zarywanie nocy przez naukę jest mało efektywne Wpływ snu na zdolności poznawcze człowieka
  • Matura Stres - jak sprawić, żeby stał się naszym sojusznikiem
Skomentuj:
Ćwiczenia, które pomogą utrzymać koncentrację
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje