Wesele - najważniejsze symbole

05.01.2015 14:00
Malarstwo Stanisława Wyspiańskiego

Malarstwo Stanisława Wyspiańskiego (Stanisław Wyspiański/domena publiczna)

Złoty Róg, Pawie pióra, Chochoł i dźwięk dzwonu Zygmunta to jedne z wielu symboli występujących w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.
Złoty Róg - symbol ducha bojowego, walki o świętą sprawę wolności narodowej oraz mocy witalnej narodu. Rogu używano na polowaniach, a podczas wojny wzywano nim do walki. Złoty Róg miał wzbudzić w Polakach wolę walki. Jego dźwięk wzywał do powstania cały naród i cementował narodowy sojusz szlachty i chłopstwa.

Pawie pióra - pycha, chęć posiadania, prywata; schylając się po czapkę, Jasiek gubi sprawę narodową. Zaprzepaszcza szansę walki, bo uwiodły go kuszące marzenia o bogactwie, przedłożył prywatę nad sprawę powstania, okazując swoją niedojrzałość i brak odpowiedzialności.

Chochoł - owinięty słomą krzak róży to symbol uśpionego, odrętwiałego narodu. Jest równocześnie nadzieją na odrodzenie narodu, Polski (krzak róży ożyje na wiosnę).

Złota podkowa - symbol szczęścia i uśmiechu losu; w dramacie Wyspiańskiego - szczęścia zaprzepaszczonego przez chciwość i prywatę oraz niemożność porozumienia Polaków należących do różnych warstw społecznych. Wernyhora gubi złotą podkowę, a w powszechnej świadomości podkowa jest znakiem szczęścia i jej strata źle wróży powodzeniu sprawy narodowej, z góry przesądzając o klęsce. Podkowę jednak znajduje Gospodyni i chowa ją "na zaś". Ten gest można odczytać w sposób niejednoznaczny - albo jako znak chwiejności chłopskiej, pazerności, albo jako zapowiedź szczęśliwego finału sprawy narodowej, który nadejdzie we właściwym czasie.

Kaduceusz - skrzydlata laska Hermesa, opleciona dwoma wężami; Hermes był "bogiem informacji", heroldem (posłańcem) Zeusa. Był też przewodnikiem dusz w ich drodze do Hadesu. W " Weselu" kaduceusz pełni funkcję ironiczną - jest symbolem przewodnictwa ideowego, politycznego.

Sznur - symbolizuje pustkę i rozpacz.

Dźwięk dzwonu Zygmunta - symbol dawnej świetności i "świętości" Polski.

Osadzone na sztorc kosy - rekwizyt o wadze symbolu, który wskrzesza mit kosynierów spod Racławic i sugeruje, że roli chłopstwa w powstaniu pominąć nie można.

Chata w Bronowicach - symbol Polski, ze wszystkimi charakterystycznymi problemami i dążeniami kraju.

Zobacz także
  • Autoportret - Stanisław Wyspiański Wesele - rola poezji w życiu narodu
  • Stanisław Wyspiański Wesele - konstrukcja dramatu
  • Stanisław Wyspiański Wesele jako dramat narodowo-wyzwoleńczy
Skomentuj:
Wesele - najważniejsze symbole
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje