Czesław Miłosz - biografia

12.11.2014 13:16
Czesław Miłosz

Czesław Miłosz (Fot. Michał Mutor / AG)

Czesław Miłosz to wybitny polski poeta, laureat Literackiej Nagrody Nobla.
Czesław Miłosz (1911-2004)

Wybitny polski poeta Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie. Jego matką była Weronika z Kunatów, ojcem Aleksander Miłosz - inżynier drogowy, budowniczy mostów. Czesław Miłosz wraz z rodzicami podróżował po Rosji (1913-1918) w związku z powołaniem ojca do armii carskiej. W 1921 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Zygmunta Augusta w Wilnie. Po maturze podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Na studiach Czesław Miłosz związał się z grupą poetycką "Żagary". Współredagował pismo literackie o tej samej nazwie. Debiutował w 1930 roku utworami "Kompozycja" i "Podróż" w czasopiśmie "Alma Mater Vilnensis".

Wileńska rozgłośnia Polskiego Radia

W 1931 roku Czesław Miłosz wyjechał do Paryża, gdzie spotkał kuzyna Oskara Miłosza - dramaturga francuskiego, który zrobił na poecie duże wrażenie. Po powrocie podjął pracę w rozgłośni wileńskiej Polskiego Radia. W 1934 roku otrzymał nagrodę wileńskiego oddziału Związku Literatów za twórczość poetycką. W 1937 przeniósł się do Warszawy. Rok później ukazał się pierwszy utwór Czesława Miłosza w języku obcym - "Pieśń" w przekładzie Oskara Miłosza we francuskim piśmie "Cahiers du Sud ".

W 1941 roku Czesław Miłosz został zatrudniony jako woźny w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki tej posadzie miał nieograniczony dostęp do księgozbioru. Publikował wtedy teksty oryginalne i przekłady w podziemnych wydawnictwach.

Po upadku powstania warszawskiego Czesław Miłosz schronił się w Janisławicach, następnie przebywał w domu Jerzego Turowicza w Goszycach pod Krakowem.

Paryż i Kalifornia

Od 1945 roku Czesław Miłosz pracował jako radca kulturalny polskich przedstawicielstw w Stanach Zjednoczonych i Francji. Od 1951 roku przebywał na emigracji. Początkowo mieszkał pod Paryżem w Maison Laffite, od 1961 roku w Berkeley w Kalifornii, gdzie objął katedrę jako profesor języków i literatur słowiańskich na Uniwersytecie Kalifornijskim.

W 1980 roku Czesław Miłosz otrzymał literacką nagrodę Nobla. Rok później po raz pierwszy od wielu lat poeta odwiedził Polskę. Kiedy przyjeżdżał do kraju, mieszkał w Krakowie, gdzie w końcu osiadł na stałe.

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku.

Zobacz także
Skomentuj:
Czesław Miłosz - biografia
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje