Pieśń o spustoszeniu Podola - Jan Kochanowski

02.12.2014 15:00
Jan Kochanowski

Jan Kochanowski (shutterstock)

Jan Kochanowski napisał "Pieśń o spustoszeniu Podola" około 1575 roku. Utwór opowiada o skutkach najazdu tatarskiego, kiedy to spustoszenie ziem polskich osiągnęło niespotykane wcześniej rozmiary: według kroniki Bielskiego Tatarzy wzięli wówczas ponad 50 tysięcy jeńców. "Pieśń V" wydana została w zbiorze "Pieśni" z lat 1585-86.
"Pieśń o spustoszeniu Podola" to jeden z najbardziej poruszających utworów patriotycznych. Jan Kochanowski dał w niej wyraz miłości do kraju, a jednocześnie opisał związany z sytuacją Polski niepokój.

Podmiot liryczny w imieniu obywateli

Podmiot liryczny wypowiada się w imieniu zbiorowości - szlachty, obywateli - której częścią, mimo zawartej krytyki, czuje się. Poeta opowiada o losie kobiet i dzieci wziętych w jasyr. Mówi w sposób silnie nacechowany emocjonalnie. Podkreśla hańbę szlacheckich cór, które "psom bisurmańskim brzydkie ścielą łoże".

By szlachta stanęła do walki

Jan Kochanowski wierszem "Pieśń o spustoszeniu Podola" apeluje o większe zaangażowanie; pragnie, by szlachta przeznaczyła pieniądze na opłacenie wojska zaciężnego, sama zaś stanęła do walki w ostatecznej, krańcowej sytuacji:

"Skujmy talerze na talary, skujmy, A żołnierzowi pieniądze gotujmy! Inszy to darmo po drogach miotali, A my nie damy, bychmy w cale trwali? Dajmy; a naprzód dajmy! Sami siebie Ku gwałtowniejszej chowajmy potrzebie."Zobacz także
Skomentuj:
Pieśń o spustoszeniu Podola - Jan Kochanowski
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje