"Pieśń świętojańska o Sobótce" - Jan Kochanowski - motywy

02.12.2014 14:30
Miejscowość Latoszki, okolice ul. Rosochatej, 12 km od Pałacu Kultury, godz. 09.25. Żniwa w pełni. Niektórzy rolnicy nadal stosują tradycyjną metodę ścinania zboża kosą lub sierpem. Potem ręcznie je ustawiają w snopki

Miejscowość Latoszki, okolice ul. Rosochatej, 12 km od Pałacu Kultury, godz. 09.25. Żniwa w pełni. Niektórzy rolnicy nadal stosują tradycyjną metodę ścinania zboża kosą lub sierpem. Potem ręcznie je ustawiają w snopki (Fot. Jerzy Gumowski / AG)

W ?Pieśni świętojańskiej o Sobótce" Jan Kochanowski opisuje idealne życie na wsi. W noc świętojańską bohaterki utworu wychwalają uroki wsi, śpiewając przy ognisku. Pasterz gra na piszczałce skoczne melodie, fauni leśni tańczą.
Poeta ukazuje życie ziemiańskie ustabilizowane, spokojne i samowystarczalne. Bezpośredni kontakt z naturą zapewnia dobre samopoczucie, wewnętrzną harmonię i radość.

Wewnętrzna harmonia

Rodzina cieszy się dostatkiem pożywienia i pięknymi krajobrazami wiejskimi. Żona prowadzi dom, wychowuje dzieci w szacunku do starszych, pomaga mężowi w gospodarstwie. W domu życie toczy się w zgodzie z porami roku - z ojczystą przyrodą, która wyznacza rytm codziennej egzystencji. Kultywowane są tradycje - w wigilię świętego Jana wszyscy mieszkańcy wsi gromadzą się wokół ogniska, śpiewają pieśni i tańczą.

Opis lata

Pieśń Panny VI zawiera opis lata: zaczynają się żniwa. Panuje ogólna radość, ponieważ plony są obfite, dzięki czemu można spokojnie patrzeć w przyszłość i nie obawiać się głodu. To wszystko pozwala na korzystanie z życia.

Ukoronowaniem tych zachwytów jest pieśń Panny XII, stanowiąca pochwałę życia na wsi: "Wsi spokojna, wsi wesoła, który głos twej chwale zdoła". Przedstawiony w "Pieśni świętojańskiej o sobótce" obraz wsi jest wyraźnie wyidealizowany i sielankowy.Zobacz także:

Pieśń świętojańska o Sobótce

Pieśń świętojańska o Sobótce - wiersz

Jan Kochanowski - biografia

Jan Kochanowski - najważniejsze dzieła

Pieśń świętojańska o Sobótce - omówienie

Pieśń świętojańska o Sobótce - fragmenty

Zobacz także
Skomentuj:
"Pieśń świętojańska o Sobótce" - Jan Kochanowski - motywy
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje