Pamiętnik z powstania warszawskiego - czas i miejsce akcji

18.11.2014 15:21
Świebodzice. Plan zdjęciowy filmu

Świebodzice. Plan zdjęciowy filmu "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Miejscem akcji jest Warszawa w czasie powstania w 1944 roku. Pamiętnik rozpoczyna się 1 sierpnia, we wtorek 1944 roku. Miron Białoszewski opisuje przebieg walk aż do kapitulacji, która nastąpiła 2 października 1944 roku. Ostatni zapis pochodzi z 11 listopada.
Miejsce akcji

Miejsce akcji to dzielnice, domy ulice, schrony, piwnice, tunele, kanały. Autor dokładnie oddaje topografię miasta.

Główny bohater zaczyna swoją wędrówkę na pograniczu Śródmieścia i Woli, następnie przenosi się na Stare Miasto, by pod koniec sierpnia znów wrócić do Śródmieścia. 1 sierpnia przed południem jest jeszcze u swojej matki przy ulicy Chłodnej 40, wybuch powstania zastaje go na ulicy. Przez pierwsze dni walki przebywa u swojej koleżanki Ireny P. przy ulicy Chłodnej 24, następnie w piwnicach budynku.

W kolejnych dniach odwiedza rodzinę na Ogrodowej. Następnie wraz z przyjaciółmi mieszka w piwnicach budynku na Rybakach. Dwudziestego dnia powstania przedostaje się na Chmielną 12 - tam mieszkał jego ojciec. Gdy Niemcy zbliżali się do ulicy Chmielnej, rodzina Mirona przeniosła się do pustego mieszkania przy Wilczej 21, a później zamieszkała pod numerem 23.

Autor opisuje całą walczącą Warszawę, dzielnice Starówkę, Wolę, Muranów itd. Akcja dzieje się na powierzchni, tzn. na ulicach, ale też w piwnicach, kanałach, schronach.

Zobacz także
Skomentuj:
Pamiętnik z powstania warszawskiego - czas i miejsce akcji
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje