Campo di Fiori

12.01.2015 16:15
Rzym - panorama miasta

Rzym - panorama miasta (Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Gazeta)

Czesław Miłosz napisał wiersz "Campo di fiori" w 1943 roku w Warszawie, został on opublikowany w tomie "Ocalenie" wydanym w 1945 roku. Utwór "Campo di fiori" przypomina likwidację warszawskiego getta. Poeta skojarzył tragedię narodu żydowskiego z wyrokiem wykonanym na Giordanie Brunie, którego egzekucje wykonano na rzymskim Campo di Fiori.
W pierwszej zwrotce Czesław Miłosz opisuje rzymski plac Campo di Fiori, tętniący życiem, gwarem ulicy. Kolejna zwrotka rozpoczyna się od informacji, że w tym miejscu "Spalono Giordana Bruna". Podmiot liryczny wskazuje na ludzką obojętność wobec tragedii rozgrywającej się na Campo di Fiori. Egzekucja Giordana Bruna była chwilową atrakcją dla zgromadzonych, potem wszystko wróciło do normy.

Samotność cierpiących

W trzeciej strofie poeta wyjaśnia, dlaczego przypomniał mu się obraz Campo di Fiori. W okupowanej Warszawie, za murami getta rozgrywa się tragedia narodu żydowskiego, natomiast warszawiacy bawią się przy dźwiękach skocznej muzyki, nic nie zakłóca dobrej zabawy. W kolejnych strofach poeta porusza problem samotności osób cierpiących i umierających. Ludzie umierający nie potrafią znaleźć porozumienia ze światem, który zostaje. Dopiero po latach żyjący zrozumieją tragedie sprzed lat.

Widzieć i rozumieć

Ostatnie wersy utworu Czesława Miłosza wskazują, że zadaniem poety i poezji jest widzieć i rozumieć więcej, przekazywać prawdę ludziom.Zobacz także
  • Czesław Miłosz Czesław Miłosz - biografia
  • Czesław Miłosz, 1999 r. Czesław Miłosz - najważniejsze dzieła
  • Czesław Miłosz Czesław Miłosz - charakterystyka twórczości
Skomentuj:
Campo di Fiori
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje