Pożegnanie z Marią i inne opowiadania - treść

10.12.2014 13:35
Poniedziałkowe uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej

Poniedziałkowe uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej (PIOTR AUGUSTYNIAK)

Tytułowe opowiadanie Pożegnanie z Marią opisuje życie w okupowanej Warszawie. Tadeusz Borowski ukazał, w jaki sposób mieszkańcy stolicy przystosowali się do nowych reguł postępowania, aby przeżyć w okupowanym mieście. Życie podporządkowane zostało różnym interesom, dzięki którym można było przetrwać.
Pozostałe opowiadania: Dzień na Harmenzach, Proszę państwa do gazu, U nas w Auschwitzu ukazują rzeczywistość obozową, w której codziennością było zadawanie bólu, wyzysk, śmierć.

Opowiadanie Dzień na Harmenzach opisuje przystosowanie się człowieka do warunków panujących w obozie. Główny bohater - vorarbeiter Tadek - poznał i zaakceptował prawa obowiązujące w obozie. Dobrze radzi sobie w ekstremalnych warunkach obozowych, potrafi zdobyć pożywienie, więc nie cierpi głodu. Wie też, jak oszukać esesmanów.

Proszę państwa do gazu

W opowiadaniu Proszę państwa do gazu narrator opisuje, jak komando pracujące przy transporcie zabiera przybyłym do obozu ludziom ich rzeczy osobiste, natomiast oni sami trafiają do komory gazowej. W wagonach, którymi przyjechali, znajdują się ciała martwych niemowląt. Jedna z kobiet porzuca swoje dziecko, aby przeżyć, jednak i tak razem z nim zostaje odwieziona do komory gazowej.

U nas w Auschwitzu

Opowiadanie U nas w Auschwitzu ukazuje życie obozowe więźniów przybyłych na kurs sanitarny. W obozie zachowane są pozory normalnego życia - funkcjonuje biblioteka, muzeum, sala orkiestry, w której odbywają się koncerty, oraz puff (obozowy dom publiczny). Codziennie zabijane są jednak miliony ludzi.

Przedstawiony przez Borowskiego świat obozu rządzi się swoimi prawami. Ludzkie życie nie ma tam żadnej wartości, więźniowie są katowani, mordowani, traktowani jak zwierzęta. Istnieje jednak uprzywilejowana grupa więźniów (silnych i zdrowych), którą przed zagazowaniem chroni przydatność do pracy. Zdaniem Borowskiego największą zbrodnią obozów było pozbawienie ludzi człowieczeństwa i zdolności do oceny własnego postępowania.

Zobacz także
Skomentuj:
Pożegnanie z Marią i inne opowiadania - treść
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje