Matura 2016, MATEMATYKA rozszerzenie - co pojawi się na egzaminie? [ZADANIA, INFORMACJE, TERMINY]

Matura 2016 z matematyki na poziomie rozszerzonym - ten egzamin już 9 maja w poniedziałek. Jakie zadania pojawią się na maturze z matematyki? Jak się do nich przygotować, żeby zdać ją jak najlepiej? Zobacz najważniejsze informacje, terminy i arkusze CKE.
Matura 2016 z matematyki - HARMONOGRAM, terminy, godziny

Matura 2016 z matematyki na poziomie rozszerzonym czeka maturzystów 9 maja o godzinie 9 (poniedziałek). Na rozwiązanie arkuszy z zadaniami będą mieli 180 minut.

Matura 2016 matematyka rozszerzona. Jakie będą zadania?

Wymagania CKE i niektóre zadania w arkuszach rozszerzonych na maturze z matematyki były zawsze, są teraz i będą jeszcze z pewnością przez kilka lat w przyszłości. Należą do nich polecenia sprawdzające wiedzę m.in. z geometrii kartezjańskiej, planimetrii, statystyki opisowej czy funkcji. Na maturze z matematyki na rozszerzeniu pojawiają się też zadania wykorzystujące rachunek różniczkowy lub ciągi.

Matura 2016 z MATEMATYKI - poćwicz przez maturą! Sprawdź naszą bazę z testami, arkuszami maturalnymi i kluczami odpowiedzi >>>Matura 2016, matematyka rozszerzona - najłatwiejsze zadania

Na maturze z matematyki w zeszłym roku CKE wskazało w komentarzach wiele zadań, w których trudności nie stwierdzono i co do których maturzyści nie mieli niemal żadnych wątpliwości. Było to m.in. polecenie 1., sprawdzające znajomość pojęcia wartości bezwzględnej i jej interpretacji geometrycznej. Tego typu zadania pojawiają się także na poziomie podstawowym. Jego wykonanie wyniosło 98 proc.

fot. CKE

Kolejne zadaniem o bardzo wysokim stopniu wykonania (89 proc.) polegało na odliczeniu odległości punktu od prostej. Nie brzmi skomplikowanie i nie okazało się takie dla przeważającej większości maturzystów.

fot. CKE

Bardzo łatwe okazały się też zadania 3. i 6., wymagające kolejno zastosowania wzoru skróconego mnożenia i znajomości ciągów.

fot. CKE

fot. CKE

Matura 2016 z MATEMATYKI - poćwicz przez maturą! Sprawdź naszą bazę z testami, arkuszami maturalnymi i kluczami odpowiedzi >>>Matura 2016 z matematyki, poziom rozszerzony. Najtrudniejsze polecenia

W zeszłym roku na maturze rozszerzonej z matematyki pojawiło się kilka zadań, których wyniki nie były zadowalające. Najtrudniejsze dla maturzystów okazało się zadanie 15., dotyczące wielomianu trzeciego stopnia, którego pierwiastki tworzyły ciąg arytmetyczny. Poziom wykonania nie przekroczył tu nawet 19 proc., więc zadanie uznane zostało przez CKE za bardzo trudne.

fot. CKE

Na zadaniu, wymagającym dowodu algebraicznego polegli nie tylko maturzyści, zdający maturę z matematyki na poziomie podstawowym. Analogiczne polecenie pojawiło się na maturze z matematyki rozszerzonej i tu również zdający nie popisali się wynikami - tylko 15 proc. z nich rozwiązało je prawidłowo.

fot. CKE

Liczba 13 w naszym społeczeństwie jest powszechnie uznawana za pechową - taka też okazała się na maturze z matematyki rozszerzonej w tamtym roku, mimo że tego typu zadanie nie mogło być dla zdających zaskoczeniem - pojawiało się bowiem na każdej maturze od 2010 roku. A po zadaniu 13. z rozpędu maturzyści kiepsko poradzili sobie również z 14. W przypadku pechowej trzynastki należało odpowiednio dobrać wartość parametru ze wzoru, opisującego trójmian kwadratowy tak, by pierwiastki trójmianu spełniały określony warunek. Polecenie 14. wymagało wyznaczenia sinus kąta między ścianami bocznymi ostrosłupa.

fot. CKE

fot. CKE

Matura 2016, matematyka rozszerzona - ODPOWIEDZI

Maturzyści na oficjalne wyniki czekają z dużą niecierpliwością, ale i świadomością, że prędko ich nie otrzymają. Dlatego nasi eksperci z Edulandia.pl rozwiążą każdą maturę, a my codziennie będziemy publikować odpowiedzi do nich, by każdy mający wątpliwości maturzysta mógł potem spać spokojnie. Zapraszamy również do odwiedzania naszego facebookowego profilu "Ożeż w maturę".

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .Więcej o: