Dzień Świętego Patryka - to właśnie dziś! Jak obchodzimy 17 marca?

17.03.2016 14:15

Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Dzień Świętego Patryka przypada co roku 17 marca. To właśnie tego dnia miliony ludzi na całym świecie celebrują pamięć patrona Irlandii. Skąd wywodzi się ta tradycja i jakie zwyczaje są związane ze świętym Patrykiem?
Dzień Świętego Patryka - Patryk patronem Irlandii

Święty Patryk jest patronem Irlandii a urodził się najprawdopodobniej w 385 roku. Zanim jednak został biskupem tego kraju, nosił celtyckie imię Sucat i mieszkał na terenie dzisiejszej Walii. Pochodził z rodziny kapłańskiej - jego ojciec był diakonem. Gdy Patryk miał 16 lat uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii - pracował tam jako pasterz. Po 6 latach udało mu się uciec do Galii, gdzie przyjął święcenia kapłańskie.

Kiedy Patryk zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa. Być może Patryk spędził najpierw kilka lat w klasztorze w Lerins. Do stanu kapłańskiego przygotowywał się prawdopodobnie w Galii. Działalność misyjną święty Patryk rozpoczął w 431 roku, rok później został biskupem. Wtedy też powrócił do Irlandii jako biskup misyjny.

Dzień Świętego Partyka - jak Irlandczycy świętują 17 marca?

Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Najważniejszą tradycją obchodów Dnia Świętego Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

Dzień Świętego Patryka w Polsce i na świecie

Dzień Świętego Patryka obchodzone jest również poza Irlandią. W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia Świętego Patryka sięgają 1737 roku, kiedy zorganizowano tam pierwszą paradę.

By uczcić Dzień Świętego Patryka, w wielu krajach na świecie coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak: wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Wieża telewizyjna w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney, ale też Ratusz czy Stadion Miejski w Poznaniu.

Dzień Świętego Patryka. Dziś puby serwują zielone piwo

W Dzień Świętego Patryka warto wybrać się do pubu. Tylko raz do roku, właśnie 17 marca, mamy okazję napić się zielonego piwa. Serwują je nie tylko tzw. Irish puby, ale i zwykłe piwiarnie. Warto jednak pamiętać, że sam zwyczaj podawania tego dnia zielonego piwa nie jest tradycją rodem z Irlandii. Zwyczaj ten wprowadzili potomkowie Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wieku.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje