Rene Laennec bohaterem Google Doodle. Dziś 235. rocznica urodzin wynalazcy stetoskopu

17.02.2016 12:30
Rene Laennec na Google Doodle

Rene Laennec na Google Doodle (Fot. Google)

Rene Laennec, francuski wynalazca stetoskopu, urodził się dokładnie 235 lat temu. Z tej okazji wyszukiwarka Google uhonorowała go specjalną grafiką, czyli Google Doodle. Kim był Rene Laennec?
Rene Laennec - dzieciństwo i młodość

René Théophile Hyacinthe Laennec przyszedłl na świat 17 lutego 1781 roku w Quimper. Gdy miał 6 lat jego matka zmarła na gruźlicę, a mały Rene zamieszkał ze swoim dziadkiem ciotecznym, który był księdzem. Później przeniósł się do Nantes. Rene Laennec był utalentowanym studentem. Uczył się niemieckiego i angielskiego. Pod okiem wujka, który pracował na wydziale medycyny na uniwersytecie, rozpoczął studia medyczne.

Rene Laennec - wynalazca stetoskopu

Rene Laennec zasłynął jako wynalazca stetoskopu, czyli urządzenia służącego do osłuchiwania pacjenta, głównie jego klatki piersiowej, serca oraz jamy brzusznej. Stetoskop Laenneca, wynaleziony w 1816 roku, miał wygląd słuchawki w postaci drewnianej, lejkowatej rurki z płaskim zakończeniem od strony usznej.

Co ciekawe, stetoskop miał być pierwotnie ułatwieniem przy osłuchiwaniu pacjentów ze znaczną nadwagą. Dzięki temu urządzeniu Laennec mógł też badać kobiety bez dotykania ich ciała - według plotek Laennec był gorliwym katolikiem i uważał, że dotykanie pacjentów jest czymś nieprzyzwoitym.

Rene Laennec i osiągnięcia naukowe

W 1823 roku Laennec został profesorem interny na paryskiej Sorbonie. Zajmował się również patomorfologią. W 1819 roku Laennec opublikował dzieło "O osłuchiwaniu", poświęcone nowemu wówczas rodzajowi diagnostyki medycznej. Bazując na osłuchiwaniu, Laennec opisał wiele swoistych objawów, zwłaszcza w gruźlicy płuc, wiążąc je następnie z odpowiednimi badaniami patomorfologicznymi.

Rene Laennec upamiętniony przez Google Doodle

Rene Laennec zmarł w 1826 na chorobę, którą opisywał w swoich dziełach, czyli na gruźlicę. Dzisiaj o sylwetce tego francuskiego lekarza i wynalazcy przypomina wyszukiwarka Google. W 235. rocznicę urodzin Laenneca stworzyła specjalną animację z jego podobizną, czyli Google Doodle.

Fot. Google

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje