Dmitrij Mendelejew na GOOGLE DOODLE, dziś 182. rocznica urodzin rosyjskiego chemika

08.02.2016 15:15
Dmitrij Mendelejew na GOOGLE DOODLE

Dmitrij Mendelejew na GOOGLE DOODLE (Fot. Google)

Dmitrij Mendelewej jest dzisiejszym bohaterem Google Doodle. Urodził się dokładnie 182 lata temu. Jego nazwisko zostało unieśmiertelnione dzięki tablicy Mendelejewa, czyli układowi okresowemu pierwiastków. Co jeszcze wiemy o Dmitriju Mendelejewie? Poznaj życiorys bohatera Google Doodle.
Dmitrij Mendelejew - uczony przychodzi na świat

Dmitrij Mendelejew urodził się 8 lutego 1834 w Tobolsku. Przyszedł na świat jako 17 i ostatnie dziecko swoich rodziców - nauczyciela literatury Iwana Pawłowicza i Marii Dmitrijewnej, właścicielki huty szkła. Gdy Mendelejew miał 13 lat jego ojciec zginął w pożarze fabryki matki. Zubożała rodzina 2 lata później przeniosła się do Petersburga, gdzie młody Dmitrij został studentem na wydziale matematyczno-fizycznym Głównego Instytutu Pedagogicznego.

Mendelejew i kariera naukowa

Po studiach Dmitrij Mendelejew wyjechał na Krym, gdzie objął stanowisko wykładowcy nauk przyrodniczych w I Gimnazjum w Symferopolu. Jednak jego karierę dydaktyczną przerwała jednak tocząca się wojna krymska. W 1857 roku wrócił do Petersburga.

W okresie 1859-1861 Mendelejew prowadził prace badawcze nad zjawiskiem podciągania kapilarnego i włoskowatości, a także badał zagadnienia spektroskopii na Uniwersytecie w Heidelbergu. Pod koniec sierpnia 1861 roku opublikował książkę o spektroskopii.

W 1863 roku Mendelejew objął stanowiska: profesora chemii w Petersburskim Instytucie Technicznym oraz docenta na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. Prowadzone przez Mendelejewa wykłady z chemii teoretycznej i organicznej cieszyły się dużą popularnością wśród studentów.

W roku 1865 obronił publicznie rozprawę doktorską "O połączeniach alkoholu z wodą", w której m.in. jako pierwszy wyjaśnił zjawisko kontrakcji objętości. Dwa lata później uzyskał zatrudnienie na czas nieokreślony na uczelni, do 1871 roku przekształcając Petersburg w siedzibę rozpoznawalnych na świecie ośrodków badawczych w zakresie chemii.

Dmitrij Mendelejew i życie uczuciowe

W 1862 roku za namową rodziny Dmitrij Mendelejew ożenił się z Fieozwą Nikiticzną Leszczewą. Mieli dwoje dzieci: Władimira i Olgę, ale małżeństwo nie było szczęśliwe ze względu na zbyt wielką różnicę charakterów. Nieustanne kłótnie spowodowały, że wkrótce Dmitrij i Fieozwa znaleźli się w separacji i zamieszkali oddzielnie.

W 1876 roku Mendelejew zakochał się obsesyjnie w 17-letniej Annie Iwanownej Popowej. Do małżeństwa doszło po tym, gdy w 1881 roku naukowiec zagroził Annie samobójstwem w przypadku odmowy. Rozwód z Leszczewą dokonał się dopiero miesiąc po drugim ożenku 2 kwietnia 1882, po tym, jak Mendelejewowi udało się znaleźć przekupnego popa. W kilka dni po ślubie sprawa stała się głośna i pop stracił sutannę, ale sławnego naukowca władze pozostawiły w spokoju. Jednak nawet po oficjalnym zakończeniu sprawy rozwodowej w świetle przepisów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego pozostawał bigamistą. Rozwód Mendelejewa i towarzyszące mu kontrowersje przyczyniły się do tego, że mimo międzynarodowej sławy nie został przyjęty w poczet członków Rosyjskiej Akademii Nauk.

Mendelejew i układ okresowy pierwiastków

W 1869 roku Dmitrij Mendelejew zestawił wszystkie znane za jego czasów pierwiastki w tabelę, szeregując je według mas atomowych. Zauważył, że właściwości pierwiastków powtarzają się okresowo, a odstępstwa od tych prawidłowości można wyjaśnić istnieniem nieznanych jeszcze pierwiastków (były to skand, gal i german). Tablicę tę nazwano później tablicą Mendelejewa i była ona pierwotną formą układu okresowego.

Dmitrij Mendelejew - śmierć naukowca

Mendelejew zmarł na grypę w Petersburgu w 1907 roku w wieku 72 lat. Na jego cześć nazwano krater Mendelejew na Księżycu, jak również radioaktywny sztucznie wytworzony pierwiastek o liczbie atomowej 101 "mendelew" oraz jedną z planetoid, (2769) Mendeleev.

Mendelejew uhonorowany przez Google Doodle

Dziś, w rocznicę urodzin wybitnego rosyjskiego chemika, wyszukiwarka Google przypomina jego sylwetkę za pomocą Doodle'a.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje