Ludwig van Beethoven - bohater dzisiejszego GOOGLE DOODLE. Zagraj w grę i pomóż Beethovenowi ułożyć nuty!

17.12.2015 11:52
Beethoven Google Doodle

Beethoven Google Doodle (Fot. Google)

Ludwig van Beethoven został upamiętniony przez Google. Właśnie dziś ten genialny kompozytor obchodziłby 245. urodziny. Poznaj życiorys Beethovena i zagraj w specjalną grę przygotowaną przez Google Doodle!
Ludwig van Beethoven - dzieciństwo geniusza

Przyjmuje się, że Beethoven urodził się 17 grudnia 1770 roku w Bonn, ale niektóre źródła podają, że ten niemiecki kompozytor i pianista przyszedł na świat między 15 a 17 grudnia. Pewna jest jednak data chrztu Beethovena - było to właśnie 17 grudnia. Przodkowie muzyka pochodzili z dzisiejszej Belgii. Ludwig miał sześcioro rodzeństwa, ale poza nim tylko dwóch jego braci dożyło wieku dorosłego. Ludwig był jedynym dzieckiem van Beethovenów, które przejawiało talent muzyczny.

Beethoven poznaje Bacha i Mozarta

Zdolności muzyczne Ludwiga van Beethovena zaczęły się ujawniać, gdy chłopiec miał ok. 4 lat. Już w wieku 7 lat młody Ludwig dał swój pierwszy koncert pianistyczny. Ojciec Ludwiga, Johann van Beethoven, zatrudniał do nauki syna najlepszych nauczycieli, w tym Christiana Gottloba Neefe'go. Ten zaznajomił Ludwiga z dziełami Bacha - wkrótce młody pianista znał cykl jego preludiów i fug na pamięć. Zaczął też zastępować Neefe'go na stanowisku dworskiego organisty.

W 1787 roku Ludwig van Beethoven udał się do Wiednia, ówczesnej stolicy muzyki. Według opowieści tam właśnie poznał Mozarta, który miał powiedzieć o 17-letnim Beethovenie, że jest "chłopcem, który niebawem zadziwi świat". Niestety Ludwig musiał skrócić swój pobyt w Wiedniu z powodu choroby matki. Kilka dni później ta zmarła, a młody Beethoven musiał przejąć obowiązki głowy rodziny, gdyż jego ojciec zmagał się z alkoholizmem.

Ludwig van Beethoven podbija Wiedeń

Chociaż rodzinne i dworskie obowiązki wiązały Beethovena z Bonn, muzyk marzył o powrocie do Wiednia. Od 1792 roku - po śmierci ojca i upadku rządów elektora Maksymiliana Franciszka - przeniósł się tam na stałe. Już po dwóch latach zyskał sławę jako wirtuoz fortepianu, ale jego wiedeński debiut miał miejsce dopiero 29 marca 1795 r. Stał się także ulubieńcem arystokracji i bogatych mecenasów, m.in. Josepha Franza Maximiliana Lobkowitza czy księcia Ferdinanda Johanna Nepomuka Kinsky'ego.

Beethoven - początki głuchoty

W okresie 1796-1798, gdy Ludwig ven Beethoven był u szczytu sławy, zaczęły występować u niego pierwsze objawy głuchoty. Początkowo kompozytor sądził, że to tylko przejściowe problemu. Jednak z czasem Beethoven zdał sobie sprawę, że głuchnie nieodwracalnie.

Kryzys przyszedł jesienią 1802 roku, kiedy podczas pobytu w podwiedeńskim Heiligenstadt kompozytor sporządził (niewysłany) list do braci, tzw. testament heiligenstadzki. Jak pisał, postępująca utrata słuchu doprowadziła go niemal do samobójstwa. Po kilku latach walki z chorobą, Beethoven został w końcu zmuszony do całkowitej rezygnacji z występów i poświęcenia się wyłącznie pracy kompozytorskiej.

Ludwig van Beethoven - najsłynniejsze utwory geniusza

Mimo utraty słuchu Beethoven skomponował w sumie ponad 800 utworów. Do najsłynniejszych należą Sonata fortepianowa cis-moll op. 27/2 (tzw."Księżycowa"), I i II symfonia, III symfonia Es-dur "Eroica" czy IX Symfonia d-moll op. 125 czyli Symfonia radości, popularna po dziś dzień dzięki finałowej kantacie do słów "Ody do radości" Friedricha von Schillera.

Ludwig van Beethoven - zagraj w grę GOOGLE DOODLE!

Dziś wszyscy użytkownicy wyszukiwarki Google mogą zagrać w specjalną grę przygotowaną z okazji upamiętnienia rocznicy urodzin Beethovena. Każdy z nas może pomóc muzykowi skomponować jego słynne utwory - V symfonię, Bagatelę a-moll WoO 59 czyli "Dla Elizy" czy Sonatę "Księżycową". Wystarczy ułożyć kartki z nutami w odpowiedniej kolejności.

Fot. Google

Fot. Google

Fot. Google

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje