Opole po studencku. Jak wygląda studenckie życie w tym mieście?

Opole to dobry wybór dla tych, którzy nie chcą studiować w dużych metropoliach. Kameralna atmosfera miasta leżącego na południu Polski pozwoli na skupienie na nauce. Na nudę nie ma jednak w Opolu miejsca. Miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji. Młodzi ludzie, którzy zdecydują się tam studiować, mogą liczyć na dużo rozrywek. Gdzie bawią się, jedzą i mieszkają opolscy studenci?
Opolskie uczelnie - co miasto oferuje studentom?

W Opolu działają cztery uczelnie wyższe. Trzy są państwowe: Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska oraz Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa. Na Uniwersytecie można studiować np. dziennikarstwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, filologię angielską, germańską i polską, kulturoznawstwo, muzykologię czy nauki o rodzinie. Politechnika oferuje m.in.: ekonomię, elektronikę i telekomunikację, informatykę, inżynierię środowiska, logistykę czy mechatronikę.

Uczelnia medyczna, jedyna na Opolszczyźnie, kształci studentów w czterech kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia i kosmetologia. Opole oferuje także jedną szkołę prywatną - Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji. Kształci ona przyszłych socjologów, ekonomistów, pedagogów, specjalistów administracji i zarządzania itd.

Lubisz spokój mniejszych miast, ale chcesz dobrze się bawić w czasie studiów? Opole to miasto dla ciebie! Sprawdź, jakie kierunki oferują uczelnie w OPOLUMiasteczka studenckie w Opolu

Politechnika i Uniwersytet oferują swoim studentom miejsca w akademikach. Jest to najtańsza opcja dla osób studiujących w tym mieście. W zależności od standardu pokoju ceny wahają się w granicach 300-350 zł za pokój dla dwóch lub trzech osób. W domach studenckich Uniwersytetu Opolskiego należy dopłacić 10 zł miesięcznie za korzystanie z internetu. W akademikach Politechniki można wynająć także pokój jednoosobowy. Czynsz wynosi wówczas 450 lub 530 zł, w zależności od domu studenckiego. Plusem opolskich akademików jest to, że znajdują się blisko centrum miasta.

Opolska komunikacja miejska

Miasto dysponuje kilkoma liniami autobusowymi. Funkcjonują także dwie linie nocne. Koszt jednorazowego biletu ulgowego wynosi 1,30 zł. Miesięczny ulgowy to wydatek 44 zł. Miasto umożliwia zakup biletu miesięcznego na jedną linię autobusową - ok. 32 zł - oraz na dwie linie - ok. 39 zł.

Rozrywkowe Opole

Opole to oczywiście znany chyba wszystkim Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Amfiteatr, z miejscami dla ponad 3,5 tysiąca widzów, jest wizytówką miasta. Studenci mogą zajrzeć do zoo znajdującego się na wyspie Bolko, blisko centrum. Odwiedzający chwalą je za dobrą atmosferę, za fakt, że jest bardzo zadbane oraz za konstrukcję wybiegów, która pozwala przyjrzeć się zwierzętom z bliska. Bilet ulgowy do zoo kosztuje 10 zł. Sama wyspa Bolko jest świetnym miejscem do wypoczynku lub do nauki wśród zieleni. Na wyspie znajduje się również tzw. "Polana" - miejsce spotkań opolskiej młodzieży.

Szukający adrenaliny mogą skorzystać z oferty Kwatery Głównej i zagrać w laserowy paintball. Jedna gra trwa 20 minut, jej koszt to 25 zł za osobę. Można też wykupić dwie gry od razu - pozwala to zaoszczędzić 10 zł.

Studenckie juwenalia w Opolu to Piastonalia. Święto żaków to prawdziwa plejada gwiazd. W tym roku rozrywkę zapewniali m.in. Lao Che, Mesajah, Łąki Łan i Luxtorpeda. Studenci przejmują władzę w mieście na 8 dni. Oprócz koncertów studenci mogą wziąć udział w paradzie przechodzącej przez miasto, nazywanej Żakinadą.

W Opolu nie brakuje też klubów. Jednym z popularniejszych jest AQarium. Wnętrze jest nieco mroczne, rozświetlone przez kolorowe neony. Punkt centralny klubu stanowi sześciuset litrowe akwarium. Studenci często odwiedzają też Cina Club. To miejsce, w którym cyklicznie organizowane są imprezy tematyczne. Trochę bardziej kameralne jest Studio13. To pub, w którym w weekendy można pobawić się przy muzyce prawie każdego gatunku. W ciągu tygodnia to dobre miejsce na spotkanie ze znajomymi, np. by razem obejrzeć mecz.

Lubisz spokój mniejszych miast, ale chcesz dobrze się bawić w czasie studiów? Opole to miasto dla ciebie! Sprawdź, jakie kierunki oferują uczelnie w OPOLUNie samą rozrywką człowiek żyje...

Jeść też trzeba. W Opolu studenci mogą wybierać pomiędzy wieloma miejscami, w których można się najeść z kilka złotych. Popularny jest bar Pierożek - za 8 zł można tam dostać porcję pierogów. Tańszą opcją są krokiety, za które trzeba zapłacić około 5 zł. W poniedziałki studenci dostają 20 procent rabatu. W restauracji Starówka, mieszczącej się przy Rynku, za 5 zł można zjeść zupę. Fani orientalnych smaków zaglądają do chińskiej restauracji Shang-Hai, która w swojej ofercie ma zestawy obiadowe - każdy w cenie 15 zł. Opole jest miastem, gdzie studenci mogą zjeść niezły obiad nie obciążając swojego budżetu.Więcej o: