ARKUSZE, WOS I HISTORIA SPRAWDŹ, JAK CI POSZŁO OFICJALNE ARKUSZE >>
ODPOWIEDZI, WOS I HISTORIA SPRAWDŹ, JAK CI POSZŁO PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI >>
Egzamin gimnazjalny z historii i WOS-u - zadania z tego roku i z zeszłych lat
Chronologia powstania budowli (np. powstania piramid) i pytanie "Kto uchwala ustawy w Polsce?" - to zagadnienia, które pojawiły się w pierwszej części egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej. Gimnazjaliści musieli również na podstawie wykresu określić poziom poparcia Polaków dla wprowadzenia euro. Zagadnienia dotyczyły też samorządów terytorialnych. Pojawiły się także zadania związane z pierwszą wojną światową i rozbiorami Polski - należało zaznaczyć granice Królestwa Polskiego w czasach rozbiorów. Trzeba też było dopasować wypowiedź królów Polski do właściwego władcy i odpowiedzieć na pytanie, jakie były symbole starożytnych igrzysk olimpijskich. Uczniowie ocenili polecenia WOS-u i historii jako trudne.
W latach poprzednich gimnazjaliści też musieli rozwiązać zadanie polegające na podaniu poprawnej kolejności wydarzeń historycznych wymienionych w arkuszu egzaminacyjnym. Egzamin gimnazjalny wymagał od zdających znajomości skutków i przyczyn najważniejszych wydarzeń z historii Polski i świata. Co roku uczniowie gimnazjum zmagali się też z tablicami genealogicznymi wybranymi przez ekspertów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Egzamin gimnazjalny wymagał od gimnazjalistów odczytania informacji z mapy i analizy wydarzeń na niej zaznaczonych. Style architektoniczne i pytania o kulturę starożytną także pojawiały się na testach gimnazjalnych w ostatnich latach.
Polecenia z historii obejmowały takie zagadnienia jak Bliski Wschód, Grecja, starożytny Rzym i walki gladiatorów, religioznawstwo i architektura, początki państwa polskiego i odkrycia geograficzne.
ARKUSZE, WOS I HISTORIA SPRAWDŹ, JAK CI POSZŁO OFICJALNE ARKUSZE >>
ODPOWIEDZI, WOS I HISTORIA SPRAWDŹ, JAK CI POSZŁO PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI >>
Egzamin gimnazjalny z wiedzy o społeczeństwie - przykładowe zadania z poprzednich lat
Każdego roku na egzaminie gimnazjalnym pojawia się kilka pytań sprawdzających wiedzę gimnazjalistów z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Co roku pojawiają się pytania dotyczące demokracji. Dwa i trzy lata temu gimnazjaliści stawali też przed zadaniem odczytywania informacji z wykresów.
Poniżej: zadanie 17., które okazało się zdecydowanie trudniejsze od pozostałych.
Przez ostatnie 3 lata na egzaminie gimnazjalnym nie zabrakło też pytań sprawdzających wiedzę gimnazjalistów z zakresu funkcji różnych organów państwa. Na egzaminie gimnazjalnym 2013 znalazło się pytanie o zadania poszczególnych ministerstw.
Z zadań pojawiających się na egzaminie gimnazjalnym wynika, że uczniowie gimnazjum powinni znać i rozumieć zapisy znajdujące się w Konstytucji.
Jak widać, pytania pojawiające się w tej części egzaminu gimnazjalnego są co roku bardzo podobne. Gimnazjaliści podchodzący do egzaminu gimnazjalnego 2015 powinni więc się z nimi zapoznać!
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014 - ZOBACZ WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO!
ODPOWIEDZI, JĘZYK POLSKI SPRAWDŹ, JAK CI POSZŁO PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI >>
OFICJALNE ARKUSZE, JĘZYK POLSKI SPRAWDŹ, JAK CI POSZŁO OFICJALNE ARKUSZE >>