Naukowcy z AGH nagrodzeni w Brukseli za wynalazki

Krakowscy naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej szturmem zdobyli 63. Międzynarodową Wystawę Wynalazków i Nowych Technologii - Brussels Innova 2014. Z Brukseli przywieźli aż pięć medali: trzy złote, jedno srebro i jeden brąz.
Brussels Innova to coroczne targi, na które zjeżdżają wynalazcy z kilkunastu krajów. Ich prace i wynalazki ocenia międzynarodowe jury. 15 listopada zakończyła się 63 edycja wystawy, na której doceniono naszych naukowców z AGH. Trzy złote medale zdobyły wynalazki:

Voice Color - technologia identyfikacji i weryfikacji mówcy na podstawie cech biometrycznych głosu. Doceniono pomysł, który pozwala na zwiększenie wygody oraz skrócenie czasu obsługi klienta w centrach telefonicznych (call center) i na platformach internetowych. Voice Color wyróżniono także Nagrodą Specjalną przez Taiwan Prominent Inventor Association. Jej autorami są pracownicy Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (Katedra Elektroniki): dr inż. Jakub Gałka, prof. Mariusz Ziółko, dr inż. Bartosz Ziółko, mgr inż. Tomasz Jadczyk, mgr inż. Dawid Skurzok;

adaptacyjny dzielnik napięcia z autokalibracją - rozwiązanie może być stosowane w branży energetycznej, np. w licznikach energii elektrycznej. Dzięki autokalibracji udaje się zmniejszyć koszty produkcji i eksploatacji, a także uodpornić układ na efekty starzenia się elementów czy zmianę warunków otoczenia. Autor: dr inż. Jerzy Nabielec z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (Katedra Metrologii i Elektroniki).

3D realtime audio engine simulation for video games - to silnik dźwięku, który działa w czasie rzeczywistym. Jego użycie pozwala na efektywne generowanie realistycznych efektów dźwiękowych, np. w grach komputerowych. Autorami tej technologii są dr inż. Bartosz Ziółko, mgr inż. Tomasz Pędzimąż, mgr inż. Szymon Pałka, mgr inż. Ireneusz Gawlik, mgr inż. Bartłomiej Miga, mgr inż. Paulina Bugiel. Wszyscy pracują w Katedrze Elektroniki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.Tegoroczne medale nie są pierwszymi, jakie na tej wystawie zdobywają nasi naukowcy. W ubiegłym roku badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej otrzymali dwa złote i dwa srebrne medale oraz prestiżowe wyróżnienie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (dostały je za "Kompozyt bioaktywny służący do tworzenia sztucznej kości" prof. Anna Ślósarczyk i mgr inż. Zofia Paszkiewicz z wydziału inżynierii materiałowej i ceramiki).

Więcej o: