Matura próbna z Operonem 2014/2015: trwa właśnie próbna matura z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym

Dziś od godziniy 9:00 uczniowie ostatnich klas szkół średnich mierzyli się z próbnym egzaminem z Operonem z języka niemieckiego na poziomie podstawowym, a o godzinie 14:00 rozpoczął się próbny egzamin maturalny z Operonem na poziomie rozszerzonym. Arkusze i przykładowe odpowiedzi do matury próbnej z Operonem 2014/2015 znajdziecie w serwisie Edulandia.pl

MATERIAŁ PARTNERA

Próbna Matura z Operonem to jeden z elementów skutecznego, sprawdzonego, kompletnego i celowo skomponowanego przez Wydawnictwo Operon zestawu kroków i narzędzi dla nauczyciela i ucznia mającego na celu pomóc w przygotowaniach do matury. Aby poznać wszystkie elementy programu Matura z Operonem i rozpocząć przygotowania do matury już dziś, wejdź na: www.gieldamaturalna/matura

Próbna matura z Operonem z języka niemieckiego

Dziś o godzinie 9:00 rozpoczęła się próbna matura z Operonem 2014/2015 z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Próbna matura z języka włoskiego z Operonem na poziomie podstawowym trwała 120 minut.

O godzinie 14:00 maturzyści przystąpili do próbnego egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym. Na rozwiązanie arkusza w tej części przeznaczone jest 150 minut.

Czego można spodziewać się na próbnym egzaminie maturalnym z Operonem z języka niemieckiego 2014/2015?

Podobnie jak w ubiegłych latach, matura z języka niemieckiego na poziomie podstawowym sprawdzać będzie umiejętności rozumienia ze słuchu tekstów w języku obcym, na podstawie których maturzyści będą musieli odpowiedzieć na kilka pytań sprawdzających.

W części podstawowej nagranie potrwa ok. 20 minutowe, a w części rozszerzonej - ok. 25 minut. Nagrania zostaną odtworzone dwukrotnie. Zawierać będą również przerwy, podczas których maturzyści mogą zapisać odpowiedzi.

W kolejnej części arkusza maturalnego, uczeń będzie musiał odpowiedzieć na pytania na podstawie załączonego tekstu pisanego oraz uzupełnić zdania lub krótkie teksty niemieckimi strukturami leksykalno-gramatycznymi.

Ostatnie zadanie będzie polegało na napisaniu dłuższej wypowiedzi w języku niemieckim. W zależności od poziomu egzaminu maturalnego, tekst będzie miał inną formę. Na poziomie podstawowym, maturzyści napiszą tekst użytkowy, czyli: list w formie tradycyjnej lub elektronicznej albo wiadomość z bloga lub forum internetowego, o długości od 80 do 130 słów. Na poziomie rozszerzonym, będzie wymagany tekst argumentacyjny, czyli: list formalny, rozprawka albo artykuł publicystyczny, o długości od 200 do 250 słów.

Co znalazło się w arkuszu matury 2014 z języka niemieckiego?

Pierwsza część arkusza maturalnego z maja 2014 na poziomie podstawowym i rozszerzonym składała się z zadań zamkniętych do nagrania audio. W części drugiej przedstawiono teksty pisane, na podstawie których maturzyści mieli odpowiedzieć na pytania zamknięte (poziom podstawowy) lub zamknięte i otwarte (poziom rozszerzony).

Na poziomie podstawowym, uczniowie musieli również napisać dwie krótkie wypowiedzi (80-130 słów), która oceniana była na podstawie dwóch kryteriów: umiejętności przekazania informacji oraz poprawności językowej, a także formy i bogactwa językowego.

Obowiązkowe tematy wypowiedzi pisemnej z języka niemieckiego na poziomie podstawowym na maturze 2014:

Temat 1.

Jesteś na kursie językowym w Austrii. Poszukujesz kilku osób, z którymi chciałbyś/chciałabyś w czasie weekendu wybrać się do Salzburga. Napisz ogłoszenie, w którym: poinformujesz o swoim pomyśle; przedstawisz cel wyjazdu do Salzburga; wspomnisz, czym pojedziecie; określisz swoje preferencje dotyczące kandydatów na wyjazd. Podpisz się jako XYZ.

Temat 2.

W szkole zorganizowaliście spotkanie z przedstawicielami różnych zawodów. W liście do koleżanki z Niemiec: poinformuj o tym fakcie i wyjaśnij, dlaczego zorganizowaliście to spotkanie; napisz, jak przebiegało spotkanie, i przekaż z niego swoje wrażenia; wspomnij, jakie masz plany z wyborem przyszłego zawodu, oraz jakie są perspektywy znalezienia pracy w tym zawodzie; poproś koleżankę o opinię na temat Twojego wyboru zawodu oraz zapytaj o jej plany zawodowe. Podpisz się jako XYZ.

Na poziomie rozszerzonym z języka włoskiego, maturzyści mieli napisać tekst o objętości 200-250 słów. Mogli wybrać pomiędzy rozprawką, opowiadaniem i recenzją w poniższych tematach:

Temat 1.

W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie młodych ludzi zakupami odzieży przez Internet. Napisz rozprawkę, uwzględniając pozytywne i negatywne strony tej formy zakupów.

Temat 2.

Napisz opowiadanie o zabawnym wydarzeniu spowodowanym pomyłką ucznia, grającego główną rolę podczas szkolnego festiwalu teatralnego, które przyczyniło się do większej integracji uczniów z nauczycielami.

Temat 3.

Uczestniczyłeś(-aś) w międzynarodowym projekcie dla młodzieży dotczącym ochrony środowiska. Opisz tę inicjatywę. Uwzględnij zakres działań oraz osiągnięte korzyści.

Kiedy odbędą się kolejne próbne egzaminy maturalne z Operonem?

Próbna matura z języków obcych nowożytnych z Operonem to trzeci z cyklu egzaminów próbnych. Egzaminy z języka niemieckiego odbędą się już dziś, a jutro (28 listopada) maturzyści zmierzą się z zadaniami z przedmiotów dodatkowych.Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2014" bez tajemnic.Więcej o:
Skomentuj:
Matura próbna z Operonem 2014/2015: trwa właśnie próbna matura z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX