Prof. Nowak: Nie domagałem się usunięcia prof. Hartmana

Prof. Jan Hartman

Prof. Jan Hartman (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie ma nic wspólnego z petycją wnioskującą o usunięcie z uczelni prof. Jana Hartmana w związku z jego aktywnością publicystyczną. ?Nie przyszłoby mi do głowy domagać się usunięcia jakiegokolwiek profesora z UJ? - zapewnia w liście do Hartmana. Źródłem nieprawdziwej informacji jest najprawdopodobniej serwis Radio Maryja.
O petycji w sprawie usunięcia prof. Jana Hartmana z uczelni poinformowaliśmy 18 października. O zbieraniu podpisów w tej sprawie dowiedzieliśmy się z jego konta na Facebooku. Petycja, którą podobno podpisało ok. 20 tys. osób, jest związana ze zwróceniem przez Hartmana uwagi na zmiany zachodzące w odbiorze kazirodztwa w Europie. Prof. Hartman na swoim koncie w serwisie społecznościowym umieścił link do internetowej informacji na temat petycji na stronie Radia Maryja.

W serwisie Radia Maryja czytamy: "Przygotował ją [petycję] prof. Andrzej Nowak, wykładowca UJ". Znajduje się tam także omówienie wypowiedzi prof. Nowaka na temat prof. Hartmana. "Prof. Andrzej Nowak podkreślił też, że wypowiedź ta całkowicie dyskwalifikuje Jana Hartmana jako wykładowcę akademickiego, a zwłaszcza jako etyka" - czytamy na stronie Radia Maryja. Reszta tekstu to opinie ks. Dariusza Oko. Podobną informację kilka godzin później podał serwis Fronda.pl, także omawiając domniemany cytat z prof. Nowaka.

Nie inspirowałem, nie podpisałem

W nocy z poniedziałku na wtorek prof. Jan Hartman umieścił na swoim koncie na Facebooku dementi swoich poprzednich komentarzy na temat prof. Nowaka, a także przeprosiny za atak na historyka UJ. Powód okazał się prosty: prof. Nowak nie jest autorem petycji, o czym dopiero w poniedziałek poinformował kolegę z UJ w liście - wcześniej nie mógł, bo o sprawie nie wiedział. Przebywał w Kanadzie z gościnnymi wykładami.

"Przeczytałem artykuł - pisze prof. Nowak do Hartmana - tak właśnie rzecz przedstawiający [jakoby prof. Nowak był autorem petycji] w "Gazecie Wyborczej", wraz z Pańskim komentarzem (o ile mogę wierzyć gazecie), ubolewającym nad upadkiem obyczajów, gdy jeden profesor domaga się usunięcia drugiego z uniwersytetu w związku z różnicą poglądów. Poglądy, owszem, różnią nas chyba istotnie, ale: proszę mi wierzyć, do głowy nie przyszłoby mi domagać się usunięcia jakiegokolwiek profesora z UJ". Dalej prof. Nowak zapewnia: "Nie napisałem tego listu, nie inspirowałem go, ani też nie podpisałem (choćby jako jeden z 20 tysięcy podobno już sygnatariuszy). Nie wiem jak przekazać tę wiadomość tysiącom czytelników "Gazety Wyborczej", portalu Onet, który za nią powtórzył kłamstwo, a także "Dziennika Polskiego" (jak wyżej) i być może innych jeszcze mediów, które tę manipulację medialną powielają".

Dementi nadeszło dzisiaj

Prof. Hartman oświadczył po otrzymaniu tego listu: "W związku z tym wycofuję wszystkie słowa oburzenia, jakie w różnych miejscach na ten temat wypowiedziałem i napisałem. Informację o autorstwie prof. Nowaka powziąłem z kilku dużych mediów, w tym również wprost od dziennikarzy. Nie miałem powodu wątpić w ich prawdziwość, tym bardziej że przez wiele godzin nie było dementi. Dementi nadeszło dzisiaj...".

Autorem petycji jest Krucjata Młodych - zgodnie z informacją w serwisie protestuj.pl, który jest cyfrową platformą do zbierania podpisów pod różnego rodzaju petycjami i wnioskami. Krucjata Młodych to grupa związana ze stowarzyszeniem im. ks. Piotra Skargi. W opisie swej działalności grupa wyraża oczekiwanie umocnienia katolickiej Polski, co ma się wyrażać przez "prawa, które winny być bez wyjątku zgodne z wiecznym i niezmiennym Prawem Boskim, które przejawia się w prawie naturalnym".

Komentarze (92)
Prof. Nowak: Nie domagałem się usunięcia prof. Hartmana
Zaloguj się
 • conrad11

  Oceniono 174 razy 144

  Z tego artykułu wynika, że GW przepisała informację o rzekomym autorstwie petycji z radia Maryja bez podania źródła i bez sprawdzania. A teraz dziwi się, że to nieprawda. Czy w tym kraju są jeszcze jakieś standardy dziennikarstwa?

 • brahmaputra33

  Oceniono 154 razy 94

  Zastanawiam się skąd ta zbieżność w opluwaniu ludzi - między katolami a PiSem? Stworzyć nieprawdę, puścić w lud a zawsze coś się przylepi, szuje.

 • plastus82

  Oceniono 113 razy 81

  "prawa, które winny być bez wyjątku zgodne z wiecznym i niezmiennym Prawem Boskim, które przejawia się w prawie naturalnym"

  A królewna śnieżka królową Polski, Bajki braci Grim nową konstytucją! Oto nasze postulaty.

 • hrabia_onejski

  Oceniono 80 razy 66

  Krucjata Młodych - sama nazwa już mówi , ze zdrowymi to oni nie są.

 • maxnowak

  Oceniono 70 razy 62

  Przepraszam Pana Nowaka, że go obraziłem obelżywym słowem za rzekomą nagonkę na pana Hartmana.
  Natomiast GW mogłaby sprawdzać swoje źródła, bo przecież za to jej płacimy do cholery!

 • mawohe

  Oceniono 84 razy 62

  Radio Rydzyka jest o wiele większym zagrożeniem dla społeczeństwa niż ebola.

 • xsawer

  Oceniono 80 razy 60

  Jeśli sprawy maja sie tak jak przedstawił to prof. Nowak, to sprawcy tego zamieszania powinni pójść z torbami. Ale jak znam życie, polska jurysdykcja nie sięga Torunia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje