UJK ma kadrę, by kształcić lekarzy. Prof. Chazan wykładowcą

Władze Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zapewniają, że mają już odpowiednią kadrę, by rozpocząć kształcenie przyszłych lekarzy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kierunek ruszy od października 2015 roku.
- W tej chwili nasz wniosek jest w Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Myślę, że we wrześniu możemy porozmawiać o konkretach, bo już będziemy wiedzieć więcej - mówi prof. Janusz Król, prorektor ds. dydaktycznych UJK.

Aby otrzymać pozytywną opinię wymaganą do uruchomienia kierunku lekarskiego, konieczne było zapewnienie kadry z tytułami naukowymi. - Mamy już odpowiednie minimum - podkreśla prof. Stanisław Głuszek, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Uczelnia w dużej mierze będzie bazować na lekarzach z Kielc. Prócz profesora Głuszka tytuły profesora belwederskiego mają jeszcze kardiolożki Marianna Janion oraz Beata Wożakowska-Kapłon. Oprócz tego są doktorzy habilitowani, m.in. ginekolog Wojciech Rokita czy specjalista chorób zakaźnych Wiesław Kryczka. - W sumie mamy 27 samodzielnych pracowników naukowych. W niedługim czasie ta liczba się powiększy - zapewnia prof. Głuszek.

Prócz tego uczelnia zatrudnia jeszcze osoby z zewnątrz. Od roku zajęcia na Wydziale Nauk o Zdrowiu prowadzi prof. Bogdan Chazan. Ostatnio jest o nim głośno po tym, jak odmówił przeprowadzenia aborcji w warszawskim szpitalu. W Kielcach prof. Chazan kształcił przyszłe położne. Prowadził m.in. zajęcia z zaburzeń prokreacji czy klinicznych aspektów rozrodczości. Oprócz tego przyszłych lekarzy będzie kształcił ginekolog Mariusz Bidziński, a także inni lekarze z tytułem profesora pracujący w całej Polsce, którzy już współpracują z UJK.

Podyskutuj także na Facebooku Gazeta.pl Kielce - porozmawiaj z nami

Więcej o: