Obowiązkowe i dodatkowe przedmioty na maturze 2014

15.10.2013 13:55
Sprawdź, co musisz, a co możesz zdawać na maturze 2014 i już dziś zwróć szczególną uwagę na przedmioty maturalne!
Wszystkie przedmioty podzielone są na część ustną i pisemną. W części ustnej matury należy obowiązkowo zdawać następujące przedmioty:

- język polski (egzamin bez określania poziomu),

- język obcy nowożytny wybrany spośród języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego (egzamin bez określania poziomu)

- język mniejszości narodowej - absolwenci szkoły lub oddziału z językiem nauczania mniejszości narodowej; (egzamin bez określania poziomu).

W części pisemnej obowiązkowy jest język polski, matematyka i język obcy nowożytny) ten sam, co w części ustnej. Wszystkie te przedmioty na poziomie podstawowym.

Dodatkowo każdy może przystąpić do matury z przedmiotów dodatkowych - może ich być maksymalnie sześć. W części ustnej matury 2014 do wyboru są następujące przedmioty:

- język obcy nowożytny - jeżeli jest to inny język niż zadeklarowany jako przedmiot obowiązkowy - egzamin bez określania poziomu albo - jeżeli wybrany język był drugim językiem nauczania w szkole lub oddziale dwujęzycznym - na poziomie dwujęzycznym,

- język obcy nowożytny - jeżeli jest to ten sam język, który zadeklarował jako przedmiot obowiązkowy - na poziomie dwujęzycznym, jeżeli wybrany język był drugim językiem nauczania w szkole lub oddziale dwujęzycznym,

- język mniejszości narodowej, język mniejszości etnicznej, język regionalnego - egzamin bez określania poziomu (prezentacja).

Natomiast w części pisemnej:

- język polski - na poziomie rozszerzonym,

- matematyka - na poziomie rozszerzonym,

- język obcy nowożytny - poziom rozszerzony - jeśli ten sam, który zdawało się jako obowiązkowy na poziomie podstawowym. Jeśli był to drugi język w szkole lub klasie dwujęzycznej - należy go zdać na poziomie dwujęzycznym (jeśli natomiast ma to być inny język, niż ten zdawany w części obowiązkowej - można go zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym). W przypadku absolwentów szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowej, gdzie zajęcia są prowadzone w tym języku, można go zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Poziom rozszerzony lub podstawowy można zdawać również z następujących przedmiotów: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu. Wybór jest więc ogromny!

Skomentuj:
Obowiązkowe i dodatkowe przedmioty na maturze 2014
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje