Rady dla maturzystów: jak przeżyć te dni

01.03.2013 00:00
Rosół na dobry początek

Dietetyk w szpitalu św. Trójcy Zyta Banaszczak i kierownik kuchni Grażyna Jędrzejewicz polecają na obiad: rosół, mięso gotowane i dużo, dużo surówek. Okazuje się, że rosół jest najbardziej energetyczną zupą ze wszystkich! Na podwieczorek warto zjeść jabłka, banany i kawałek czekolady, ale nie za dużo. Do tego jak najwięcej soków owocowych. Kolacja to obowiązkowo nabiał i miód. Po takich posiłkach sił starczy wam na niejeden egzamin.

Żadnych tabletek

Jarosław Wanecki, lekarz, odradza maturzystom branie jakichkolwiek tabletek - uspokojających, wzmacniających, nasennych itd. - Nie wolno łykać żadnych leków, zwłaszcza tych, których się wcześniej nie brało - podkreśla. Jego zdaniem wystarczy się dobrze wyspać i zjeść lekkie śniadanie. - Magnez łyknięty przed egzaminem nic nie da.

Oddychaj lekko i rytmicznie

Nie możesz się skoncentrować? Oto recepta psychologa Beaty Jaworskiej z płockiej poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2: - Wyeliminuj wszelkiego rodzaju bodźce z zewnątrz, wyłącz telewizor, radio, poproś rodziców o ciszę. Usiądź spokojnie i długo patrz w jeden punkt. To może być kropka na regale, wgłębienie w ścianie, coś, co pozwoli ci się skupić, nie będzie cię rozpraszało. Oddychaj równomiernie, rytmicznie, lekko i swobodnie.

Ćwiczenie numer dwa: - Zamknij oczy i wyobraź sobie miejsce, które bardzo lubiszc. Może to być np. plaża. Poczuj zapach morza, usłysz szum fal.

Rysuj esy-floresy

- Nie ulegaj panice, że nic nie umiesz - przestrzega psycholog Beata Jaworska. - Szczegółowo zaplanuj popołudnie, czego i kiedy będziesz się uczył. Bądź konsekwentny. Nie ucz się mechanicznie, przepisując książki, redaguj teksty po swojemu, przetwarzaj informacje, najważniejsze rzeczy zapisuj hasłami lub równoważnikami zdań. Wykorzystaj wszystkie swoje zmysły, notatki zakreślaj, podkreślaj, powtarzaj na głos to, czego się nauczyłeś, kreśl esy-floresy, spaceruj po pokoju. Nie ucz się w nocy.

Myśl pozytywnie

- Stopuj negatywne myśli i wspomnienia porażek. Wyeliminuj wewnętrznego krytyka. Kolekcjonuj za to dobre wspomnienia: gdy byłeś z siebie dumny. Zrób listę swoich mocnych stron - przekonuje Jaworska. - Możesz dokonać tylko tego, w co wierzysz, że możesz.

Czytaj także:

Co zdawać na maturze

Matura z matematyki

Matura z polskiego

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje