Judaistyka. Nowość na Uniwersytecie Wrocławskim

09.04.2013 21:00
Od przyszłego roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim będzie można studiować judaistykę. Jednocześnie z uczelni znika Studium Kultury i Języków Żydowskich. Taka specjalizacja funkcjonowała dotychczas wyłącznie na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Przyszli studenci judaistyki przez trzy lata będą poznawać kulturę i historię żydowską od czasów starożytnych do współczesności. W programie nowych studiów przewidziano też 705 godzin współczesnego języka hebrajskiego i 405 godzin języka jidysz. Dla chętnych przewidziano też dodatkowe zajęcia z podstaw języków ladino i biblijnego hebrajskiego. Miejsc na roku będzie 30, a absolwenci zdobędą licencjat.

Judaistyka to nowa specjalizacja na Uniwersytecie Wrocławskim, która ruszy od roku akademickiego 2013/2014. Właśnie przygotowywane jest zarządzenie rektora w tej sprawie. Ale to tylko formalność, bo uczelnia już reklamuje studia w ogólnopolskiej prasie.

- Student nauczy się rozpoznawać problemy mniejszości narodowych i religijnych oraz podejmować działania na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Studia te przygotują specjalistów, którzy będą mieli świadomość, jak ważnym wyzwaniem jest budowa otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa - mówi Joanna Lisek z Uniwersytetu Wrocławskiego, pomysłodawczyni studiów.

Było studium, będą studia

Do tej pory na uczelni, w Instytucie Filologii Polskiej, funkcjonowało Studium Kultury i Języków Żydowskich, a także judaistyka jako specjalność w ramach Międzynarodowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. To w sumie 10 lat doświadczenia UWr w nauczaniu kultury, historii i języków żydowskich. Dotychczas nie było jednak możliwości zdobycia tytułu naukowego z tej dziedziny nauk. Jednocześnie nowe przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym wymagają płacenia za drugi kierunek, co odstrasza chętnych od studium i specjalności.

Przekształcenie judaistyki w specjalizację rozwiązuje te dwa problemy naraz. Od października będzie można robić z niej licencjat. - Chcemy, by w przyszłości były to studia magisterskie - dodaje Joanna Lisek. Studium i specjalność zostaną zlikwidowane, a osoby, które tam studiowały, będą mogły kandydować na nowe studia, a następnie przepisać sobie część ocen z przedmiotów, które zaliczyły już wcześniej.

Więcej nowego na UWr

Nowe kierunki na uniwersytecie od roku 2013/2014, już zatwierdzone uchwałą Senatu uczelni, to chemia w języku angielskim, antropologia literatury, teatru i filmu, komunikacja wizerunkowa, kultura i praktyka tekstu - twórcze pisanie i edytorstwo, publikowanie cyfrowe i sieciowe, Indywidualne Studia Informatyczno-Matematyczne, mikrobiologia, komunikacja kulturowa w języku angielskim, dziedzictwo kultury materialnej, kultura europejska, prawo międzynarodowe i europejskie w języku angielskim oraz 2,5-letnie prawo niestacjonarne - studia drugiego stopnia (zajęcia rozpoczęły się już w semestrze letnim 2012/2013).

Zobacz także
  • Co trzeba studiować, aby dostać pracę. Ranking uczelni
  • Wielokulturowy Wrocław? Socjolożki: Tak nam się tylko wydaje
Skomentuj:
Judaistyka. Nowość na Uniwersytecie Wrocławskim
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje