Drastyczna podwyżka cen OC. "Rząd powinien dopłacać kierowcom". Czy to dobry pomysł?

Opozycja chce, by rząd natychmiast zajął się cenami OC - obowiązkowe ubezpieczenie już jest droższe przynajmniej o kilkadziesiąt proc., a ceny nadal rosną! Czy państwo powinno je dofinansować? Daj znać w komentarzu!

Rosną ceny OC. Firmy ubezpieczeniowe tłumaczą, że wcześniej musiały dopłacać do ubezpieczeń. Posłowie PO, Kukiz'15 i Nowoczesnej chcą, żeby rząd zajął się tym tematem. Beata Szydło przekazała sprawę UOKiK, który ma sprawdzić m.in., czy zmiana cen jest wynikiem zmowy cenowej. - Czekam na rozstrzygnięcia, które z UOKiK zostaną przedstawione - powiedziała premier, podkreślając przy tym, że podwyżki są wynikiem działań poprzedniego rządu.

Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej zauważa, że w Polsce jest zarejestrowanych 31 mln aut objętych OC. To oznacza, że ponad 20 mln osób w Polsce czeka dramatyczna podwyżka cen, średnio o 36%, a w skrajnych przypadkach nawet o 500%. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Czy rząd powinien dopłacać do OC?

"Obowiązkiem rządu jest dbanie, by ceny ubezpieczeń były rynkowe, by była konkurencja, a nie by na rynku panowała zmowa." - stwierdził Sławomir Nitras z PO w czasie wtorkowej konferencji.

"Jeżeli jakaś usługa jest obowiązkowa dla obywateli, to państwo powinno mieć wpływ na cenę i jakość tej usługi, tak aby interesy obywateli były maksymalnie chronione." - powiedział tvn24bis poseł Adam Andruszkiewicz z Kukiz'15.

"Uważam, że w obliczu takich podwyżek cen należałoby oczekiwać jakiejś formy dofinansowania przez państwo systemu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych." - skomentował sprawę poseł Grzegorz Furgo z PO.

"A od kiedy to posiadanie samochodu jest obowiązkowe? Nie jest, więc OC nie jest żadną obowiązkową usługą dla obywateli i wara od pakowania publicznych pieniędzy w zachcianki tych, których na posiadanie samochodu nie stać, ale i tak sobie kupią!" - pisze na forum tvn24bis użytkownik o nicku "aenyewed".

"Zapomnicie o interwencji Państwa. To nie dojna krowa, wszystkich nie wykarmi. Ceny polis mogą być niższe i to znacznie. Wystarczy zmienić prawo. Ubezpieczyciel nie powinien odpowiadać za wypadki winy umyślnej. Czyli popełnione z naruszeniem prawa. Każdym. W takim przypadku pokrywać powinien koszty poszkodowanemu a niestępione ściągać należność od sprawcy. Ceny polis to efekt finansowania przestępców drogowych. Czas z tym skończyć." - proponuje "ws21".

"Zapomnijcie o interwencji Państwa. To nie dojna krowa, wszystkich nie wykarmi. Ceny polis mogą być niższe i to znacznie. Wystarczy zmienić prawo. Ubezpieczyciel nie powinien odpowiadać za wypadki winy umyślnej. Czyli popełnione z naruszeniem prawa. Każdym. W takim przypadku pokrywać powinien koszty poszkodowanemu a niestępione ściągać należność od sprawcy. Ceny polis to efekt finansowania przestępców drogowych. Czas z tym skończyć." - proponuje "ws21".

"Wysokość ubezpieczenia jest ustalana na podstawie wyliczenia ryzyka. Nie wiem jak rząd miałby interweniować w tę wycenę. Wydaje mi się to bardzo podejrzane." - zauważa na naszym forum "czerwcowy".

A ty co o tym sądzisz? Podziel się swoją opinią w komentarzach.

Czy rząd powinien ingerować w wysokość OC?
Komentarze (53)
Drastyczna podwyżka cen OC. "Rząd powinien dopłacać kierowcom". Czy to dobry pomysł?
Zaloguj się
 • jan_sobczak1

  Oceniono 11 razy 11

  Przypominam ze "nowoczesna" to nie opozycja tylko doopolizy Berlina. Opozycja to Kukiz, część PO, PSL i SLD.

 • onduma

  Oceniono 12 razy 10

  I tak juz firmy ubezpieczeniowe podbieraja z ubezpieczen domow i mienia aby dokladac na wyplaty blacharzom. Co to w ogole za pomysł ? Czyzby jak zwykle lobby blacharskie w sejmie ? Jak nie splaca sie kredyru za dom to komornik i dom zabiera a tu jakies sponsorowanie blacharzy ?

 • onduma

  Oceniono 11 razy 9

  Pewnie, pewnie jeszcze placcie wyzsze odszkodowania cwaniakom

 • pytlarro

  Oceniono 13 razy 7

  o zdziwienie, PO i czytelnicy gazety to socjalisci, chcacy doplaty do wszystkiego. Nagle juz wolnego rynku nie lubicie?

 • schneckenkorn

  Oceniono 7 razy 5

  Ja zarysowałem dwoje drzwi w aucie 3-letnim. Ubezpieczyciel wskazał mi profesjonalny zakład lakierniczy, który ładnie naprawił szkodę. Za 4 tysiące zł. Nie wiem, jaki interes ma ta ubezpieczalnia współpracując z tak drogim blachahrzem-lakiernikiem. Pan Zenek w mojej mieścinie ma zakład od 20 lat i zrobiłby mi to za 1500 zł.

 • hiszpan25

  Oceniono 6 razy 4

  to zart prawda? mam samochod i nie bardzo rozumiem dlaczego ktos kto go nie posiada ma doplacac do mojego OC? bo rzad nie ma swoich pieniedzy - ma tylko pieniadze podatnikow. czyli skoro doplaci mi to komus MUSI je zabrac... w jakim my zyjemy kraju?!

 • gj61

  Oceniono 2 razy 0

  Zdroworozsądkowo ubezpieczenie powinno być wliczone w cenę paliwa: jeździsz - płacisz. 100% ściągalności! Łatwiej wyłuskać tych co powodują wypadki, płacą mandaty, mają zatrzymane prawko za jazdę po pijaku i im dosolić takie składki, jak np. są w UK: 600-1000% więcej, niż łapac tych co nie płacą w ogóle. A tych w PL jest chyba sporo, a będzie jeszcze więcej, bo do czego takie podwyżki doprowadzą? Do tego że, będzie więcej nieubezpieczonych kierowców, przecież to proste. Obowiązkowe OC jest chyba w Estonii wliczone w cenę paliwa. Polskiego podatku drogowego w paliwie zazdroszą wszyscy moi brytyjscy znajomi: jakie to proste i genialne, uważają! 100% kierowców płaci, auto pali więcej - płacisz więcej, sprawiedliwe. Dlaczego więc nie zrobić tak z OC? Wzrost cen paliwa? A tak nie płacisz więcej za eksploatację? Nikt nie wlicza OC w cenę usługi? Co za brednie...

 • Kiler das

  0

  TO JEST BANDYCKI ROZBÓJ OKRADAĆ PRZEZ BANDYCKIE UBEZPIECZENIA ,,OC,,,RZĄD WINNY TEMU ZAPOBIEC ,,,,,,JA PŁACE SKŁADKI ,,OC,,OD 30 LAT BEZ KOLIZYJNEJ JAZDY I MAM KOKOSY IM PŁACIĆ DO CHOLERY ZA CO MAJĄ STRATY NA MNIE TE CHOLERY NIE TRACĄ ,,TO TACY JAK JA NIE WINNI MIEĆ ZWYŻKI OPŁAT ZA ,,OC,,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX