Wyproszono go z basenu, bo nosił szorty, a nie obcisłe kąpielówki. Skąd się wziął ten zakaz?

Sobota, jedna z większych warszawskich pływalni. Trwa awantura: ratownik chce wyprosić z basenu mężczyznę w szortach, ale ten upiera się, że jego strój jest odpowiedni. A Romek, przysłuchując się kłótni, zastanawia się, co jest nie tak z szortami.

Gdy Romek skończył pływać, zajrzał do basenowego regulaminu. "W naszym obiekcie mężczyzn obowiązują tylko i wyłącznie kąpielówki lub spodenki bez kieszeni całkowicie przylegające do ciała" - przeczytał. Ten punkt wzbudził u niego ciekawość - w końcu za granicą nikt nie robi problemów, gdy ktoś kąpie się w szortach.

Na części polskich pływalni kąpielówki muszą być jednak obcisłe. Dlaczego? "Chociaż stan higieny Polaków ulega poprawie, wiele osób ciągle traktuje basen jak pralnię i przychodzi kąpać się w swojej osobistej bieliźnie lub szortach, w których kopało ogródek" - czytamy na portalu wodneparki.pl.

Kierownicy basenów twierdzą też, że mężczyźni często zapominali o opróżnieniu kieszeni szortów - do wody miały wtedy trafiać drobne, chusteczki higieniczne, klucze czy nawet papierosy. Obcisłe kąpielówki bez kieszeni mają zminimalizować takie ryzyko.

"To niezgodne z Konstytucją!"

W odpowiedzi panowie argumentują, że szorty kąpielowe bardzo łatwo odróżnić od normalnych spodni. Część mężczyzn w obcisłych slipach czuje się też po prostu niezręcznie; inni narzekają z kolei na brak wygody.

Kilka lat temu awantura o majtki otarła się niemal o Trybunał Konstytucyjny: jeden z klientów basenu Akademii Górniczo-Hutniczej uznał wtedy, że regulamin pływalni narusza dobra osobiste obywateli i ich prawo do decydowania o swoim życiu prywatnym. I zagroził, że zgłosi sprawę do TK. Pływalnia się jednak nie ugięła.

W 2010 roku miłośnicy szortów zorganizowali też happening na basenie w Zielonej Górze. Kilku mężczyzn weszło wtedy na basen w szortach, a gdy ratownicy kazali im się przebrać, założyli charakterystyczne kąpielówki noszone przez filmowego Borata. Te również musieli zmienić - tym razem ze względów obyczajowych.

Czy kąpiel w szortach powinna być zakazana?
Komentarze (6)
Wyproszono go z basenu, bo nosił szorty, a nie obcisłe kąpielówki. Skąd się wziął ten zakaz?
Zaloguj się
 • lukask73

  Oceniono 2 razy 2

  Jeżeli ktoś lubi pływać w stroju nieregulaminowym, ma prawo to robić w prywatnym basenie. Sądzę, że mógłby wynająć basen publiczny poza godzinami jego pracy i po uzgodnieniu z administracją kosztów wprowadzić tymczasowo własny regulamin.

 • hens

  Oceniono 1 raz 1

  A jak na basen weszła ta muzułmańska matrona w szlafroku z kapturem na głowie.
  SORRY to nie kaptur, ale kominiarka.............czy ja jestem nie normalny, czy PISowi odwaliło !

 • rafał madej

  0

  W basenie należy kąpać się w kąpielówkach.W szortach to można chodzić nad jezioro.Basen kryty to pływalnia,która wymaga higieny osobistej,typowe kąpielówki,no i czyste laczki.Nie macie pojęcia co można wyłowić w takim basenie.Jakie śmieci znajduje odkurzacz basenowy.Okropne brudy są wyławiane.Często zdarza się że pływają odchody ludzkie.Wierzcie lub nie,ale pracuję na basenie i widzę to prawie codziennie.I chyba wiadomo już dlaczego należy być odpowiednio ubranym i zachowywać się jak człowiek.Ludziska zrozumcie to wreszcie,że chlorowana woda nie pomoże,a widać wszystko.A w takich warunkach lubicie się kąpać ????

 • ilmes

  0

  W Finlandii, na basenach publicznych, też obowiązują takie przepisy i jakoś nikt się nie buntuje. Dodatkowo: długie włosy muszą być związane (ew. można mieć czepek), nie wolno też wnosić na basen własnych zabawek ani żadnych akcesoriów (np. pomocnych w pływaniu). Przed wejściem na basen każdy musi się wymyć pod prysznicem i dopiero potem zakłada się regulaminowy strój.

 • jan.w2

  Oceniono 2 razy 0

  Co za debilna moda kompać w pantalonach do kolan. Cioty tylko tak łażą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX