Komorowski: Marek Belka kandydatem na prezesa NBP

27.05.2010 11:08
Marszałek Bronisław Komorowski

Marszałek Bronisław Komorowski (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przedstawi Sejmowi kandydaturę prof. Marka Belki na szefa Narodowego Banku Polskiego. Wiadomo już, że były premier i były szef resortu finansów zgodził się pełnić tę funkcję.
Wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski powiedział, że jego "zamiarem jest przegłosowanie tej kandydatury na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu".

Komorowski podkreślił, że przedstawiając kandydaturę prof. Belki, zależało mu na jak najszybszym przeprowadzeniu pełnej stabilizacji Narodowego Banku Polskiego.

Marszałek Sejmu powiedział też, że jeszcze dziś odbędą się konsultacje z klubami parlamentarnymi w sprawie kandydatury prof. Belki. Dodał, że tą sprawą zajmie się także sejmowa komisja finansów publicznych.

- Wydaje mi się, że widać gołym okiem, że nie jest to kandydatura partyjna, nie jest to kandydatura politycznie bardzo naznaczona obecną aktywnością, człowiek spoza układu partyjnego - podkreślił Komorowski.

Dodał, że jest przekonany i wydaje mu się rzeczą niemożliwą, aby kluby parlamentarne głosowały przeciwko kandydaturze Belki. Dodał, że szczególnie dotyczy to klubu Lewicy.

- Wydaje mi się rzeczą absolutnie nieprawdopodobną, aby klub Lewicy nie oddał swoich głosów na Marka Belkę, jako prezesa NBP. Ale dla pełnej świadomości, wiedzy, oczywiście taką rozmowę odbędę ze wszystkimi klubami - zaznaczył

Jak ocenił, prof. Belka ma wystarczająco mocną pozycję na arenie międzynarodowej i w Polsce, aby zostać szefem NBP.

Marek Belka jest profesorem nauk ekonomicznych, specjalizuje się w zakresie ekonomii stosowanej oraz współczesnej myśli ekonomicznej. W okresie PRL działał w Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej i PZPR. W wolnej Polsce w latach 1999 - 2005 był członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pracował jako konsultant Banku Światowego oraz doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Marek Belka był wicepremierem i ministrem finansów w rządach Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera. W okresie swojego urzędowania w tym drugim rządzie wprowadził podatek od dochodów kapitałowych, nazwany później "podatkiem Belki". W 2004 roku został premierem.

Po wyborach 2005 roku i dymisji rządu został mianowany na stanowisko sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej ONZ do spraw. Europy. W styczniu 2009 został dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zobacz także
Skomentuj:
Komorowski: Marek Belka kandydatem na prezesa NBP
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje