Kamiński: Prezydent będzie szanował każdy rząd

- Prezydent Lech Kaczyński będzie akceptował każdy demokratycznie wybrany rząd, będzie akceptował decyzje personalne, ale ma prawo do ich komentowania - powiedział szef Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński. Zaprzeczył tym samym wczorajszym słowom wicemarszałka Senatu Krzysztofa Putry, który stwierdził, że prezydent będzie chciał mieć wpływ na obsadę resortów siłowych.


- Pan prezydent posiada konkretne prerogatywy w polityce obronnej i zagranicznej wynikające z konstytucji, ma prawo do komentowania decyzji personalnych, ale to co innego niż ingerowanie w politykę personalną rządu- powiedział minister Michał Kamiński.

Szef Kancelarii Prezydenta skomentował w ten sposób spekulacje, jakoby prezydent Lech Kaczyński chciał mieć wpływ na obsadzanie szefów tzw. resortów siłowych. - Proszę, aby nie kierować pod adresem głowy państwa zarzutów bez sprawdzenia ich u źródła - dodał. Podkreślił, że prezydent będzie szanował konstytucję i decyzję wyborców, ale "będzie wierny swojemu programowi".

Wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra (PiS) - powiedział wczoraj w Polskim Radiu, że prezydent Lech Kaczyński powinien mieć wpływ na obsadę "resortów siłowych" i będzie tego wpływu chciał. "To oczywista oczywistość" - stwierdził Putra; zastrzegł jednak, że o tej sprawie z prezydentem nie rozmawiał.

SERWIS WYBORCZY W GAZETA.PL

Kto dostał się do Sejmu, a kto do Senatu? Jak głosowali mieszkańcy dużych miast, a kogo wybrały ''wykształciuchy''. Zobacz szczegółowe wyniki wyborów oraz ich wizualizacje. Przeczytaj, jakie są reakcje prasy zagranicznej. Wszystko o wyborach w specjalnym serwisie. Więcej