Mistrzowie wśród senatorów. Oni zdobyli najwięcej głosów [LISTA TOP 10]

Kandydaci do Senatu

Kandydaci do Senatu (Agencja Gazeta)

W wyborach do Senatu sprawdziła się jedna zasada - im mniej kandydatów na liście, tym lepszy wynik osiągano. Dwa najlepsze rezultaty należą do doświadczonych senatorek Platformy, a na trzecim miejscu znalazła się debiutantka - Anna Maria Anders.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W najlepszych wynikach widać dominację dwóch głównych partii. Wyjątek stanowi Marek Borowski, były wicepremier w rządzie Waldemara Pawlaka i kandydat na prezydenta z ramienia Socjaldemokracji Polskiej w 2005 roku. W tych wyborach Borowski startował z listy własnego komitetu.

Tych twarzy już długo nie zobaczymy w Sejmie [NIE WESZLI] >>>

Wyniki wyborów do Senatu zostały przez PKW zliczone szybciej. Dzięki temu możemy już teraz sprawdzić, kto dostał się z naszego okręgu i kto dostał najwięcej głosów.

Platforma Obywatelska osiągnęła najlepsze wyniki w okręgach w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Z kolei PiS wypadł najlepiej w Jastrzębiu-Zdroju, Koszalinie, Rzeszowie, Koninie i Przemyślu.

A oto kandydaci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki:

1. Barbara Borys-Damięcka (PO) - 164 796 [OKRĘG WYBORCZY 44]
2. Jadwiga Rotnicka (PO) - 163 940 [OW 91]
3. Anna Maria Anders (PiS) - 154 746 [OW 44]
4. Andrzej Pająk (PiS) - 141 283 [OW nr 30]
5. Marek Borowski (KWW Marka Borowskiego) - 124 064 [OW 42]
6. Bogdan Borusewicz (PO) - 122 543 [OW 65]
7. Jan Żaryn (PiS) - 119 870 [OW 40]
8. Zdzisław Pupa (PiS) - 118 567 [OW 55]
9. Stanisław Kogut (PiS) - 111 782 [OW 37]
10. Mieczysław Golba (PiS) - 110 155 [OW 58]

Anders, mimo bardzo dobrego wyniku, nie wchodzi do Senatu. W okręgu 44. lepszy rezultat uzyskała Borys-Damięcka. Jest to kwestia stosowania w Senacie ordynacji większościowej - JOW-y sprawiają, że trzeci wynik w Polsce nie gwarantują akcesu do parlamentu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska Porzućcie nadzieję. Sejm nie przyjmie już żadnej nowej ustawy, choćby politycy to obiecywali. "Nie oszukujmy ludzi"
Komentarze (290)
Mistrzowie wśród senatorów. Oni zdobyli najwięcej głosów [LISTA TOP 10]
Zaloguj się
 • hermenegilda_jaga

  Oceniono 62 razy 58

  Ile z tych 154 tysięcy głosów z kawałkiem oddanych na p. Anders padło wśród Polonii zagranicznej a ile wśród Polaków w kraju? Pani Anders próbowała wjechać do Senatu na zasługach swego ojca i dobrze się stało, że nie dostanie mandatu, bo o Polsce obecnie i problemach mieszkańców Polski pojęcie ma zerowe o ile nie ujemne.
  A tak oprócz niej - nie rozumiem jak można głosować na Koguta... Rozumiem że można mieć prawicowe poglądy, popierać PiS, każdy ma swoje, ok. Ale Kogut to pieniacz bez jakichkolwiek kompetencji... Wstyd że kolejną kadencję będzie okupował krzesło w Senacie RP.

 • titus_fox

  Oceniono 77 razy 47

  przecież Andersowa swój okręg przegrała z Borys-Damięcką, więc fajnie dla niej, że wykręciła taki wynik, ale miejsca na szczęście nie zdobyła :)

 • owrank

  Oceniono 45 razy 35

  duży błąd metodologiczny !!! proszę pokazać PROCENTOWE wyniki Pani Anders a nie manipulowac faktem, że startowała w największym okręgu wyborczym (i tym samym otrzymała bardzo dużo głosów)

 • micro5

  Oceniono 39 razy 33

  Ogłupienie Polaków poprzez głosowanie na Panią Anders sięga zenitu. ta pani nie ma nic wspólnego z Polska a jej mąż i syn to wojskowi co ma szukać w Polsce jak ma decydować co jest dla polaków dobre a co złe może co najwyżej zostać senatorem honorowym.

 • sinepopuli

  Oceniono 30 razy 26

  No ale Wipler mial piec razy lepszy wynik od Liroya , a wchodzi Liroy- tak dziala obecna ordynacja...

 • addamf

  Oceniono 28 razy 24

  Dla równowagi można by dodać, że w wyborach do Sejmu można dostać 100% poparcia w swoim okręgu i nie wejść - jeżeli twoja lista nie przekroczy 5% w skali kraju.

  Żaden system nie jest doskonały, każdy jest pewnym kompromisem.

 • jerzysm42

  Oceniono 24 razy 22

  Co Anna Maria Anders zrobiła dla Polski.
  Nazwisko ojca to jeszcze nie wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje