Istnieje jeden scenariusz, który może wywrócić wyniki wyborów do góry nogami

PiS jeszcze dziś może stracić większość w przyszłym Sejmie. Wyjaśniamy, co musiałoby się stać, by do tego doszło.
PiS ma według najnowszych sondaży late poll 232 mandaty. Z taką liczbą posłów może samodzielnie rządzić, ale ma niewielką przewagę nad opozycją. Wystarczy, że odejdzie 3 posłów i nie mają większości. Będą musieli wtedy znaleźć koalicjanta, zapewne byłby to klub Pawła Kukiza.

Większość PiS może stracić jeszcze dziś. Co musi się stać? KORWiN musi przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy. Niewiele tej partii brakuje, bo według sondaży ma 4,9 proc. poparcia. O jej porażce decyduje więc kilkanaście tysięcy głosów, a oficjalnych wyników jeszcze nie znamy. Pierwsze wyniki mają być podane dopiero o 18.00. Wszystko więc może się jeszcze zdarzyć, na co najwyraźniej ma nadzieję numer 2. KORWiN Przemysław Wipler.

Co się stanie, jak życzenie Wiplera się spełni? Z chwilą, gdy KORWiN przekroczy 5 proc. poparcia, automatycznie zyskuje prawo do podziału mandatów. Z początkowych obliczeń IPSOS-u wynikało, że partia Janusza Korwin-Mikkego uzyskałaby nawet 14 mandatów, które utraciłyby inne partie proporcjonalnie do swojego poparcia. Wśród nich PiS, które straciłoby zapewne nawet 8 mandatów. Wtedy partia Jarosława Kaczyńskiego nie miałaby większości.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (270)
Istnieje jeden scenariusz, który może wywrócić wyniki wyborów do góry nogami
Zaloguj się
 • ugrydul

  Oceniono 146 razy 90

  W najśmielszych fantazjach nie przypuszczałem, że kiedyś będę chciał aby ten buc wszedł do sejmu.

 • Igor Kowalski

  Oceniono 78 razy 54

  A co będzie, jeśli Korwin wejdzie, a gumofilce wylecą? To też musicie brać pod uwagę, bo gumofilce są też na granicy przydatności do spożycia... :P

 • 4stress

  Oceniono 58 razy 50

  Nie lubię PiS ale życzę im aby mogli samodzielnie rządzić. Wtedy przez pierwszy rok byłoby zrzucanie winy i odpowiedzialności na poprzedników, którzy "zostawili taki stan rzeczy" . Jednak już potem trzeba coś robić i wszyscy zobaczylibyśmy rządy fachowców i "jak to się robi lepiej". Nie można zrzucić na koalicjanta/ów. Mieliby w końcu okazję do wykazania się.

 • dublet

  Oceniono 44 razy 30

  Jak mawia PiS, 'uczciwi nie muszą się bać". Po czym zastrzelono Blidę i powieszono Leppera.

 • mttt27

  Oceniono 37 razy 25

  Nadchodzi papizm. Czeka nas poszerzenie i pogłębienie kondominium watykańskie. Biskupi nie zmarnują szansy i zaczną mocno krzyczeć o odzyskanie majątków, ziem, nieruchomości jaki rzekomo im komuniści zabrali. Przez 19 lat działania komisji majątkowej i przekazanie w ręce Watykanu majątki , ziemie i nieruchomości warte ponad bilion zł (tak bilion) - to dla KRK mało.
  Biskup Nycz już mówił, ze kościół katolicki tylko z niedziel z tacy zbiera ponad 6 miliardów zł i to jest 'mało'. Chce zwiększenie stawki z 0.5 nawet do 2% odpisu podatkowego. Co roku do banku Watykan episkopat przelewa prawie miliard euro - to dla KRK jest za mało. Zacznie się na szeroką skalę watykańska grabież polski !

 • agnrodis

  Oceniono 17 razy 17

  Czy na prawde nikt nie zauwazyl, ze Pis, to zwykla partia socjalistyczna, chowajaca sie za oltarzem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX