Dlaczego PiS do tej pory chowało Macierewicza? Właśnie dlatego. Znów nie wytrzymał

Samolot sterowany z Moskwy, ?zdrajca Donald Tusk?, Bronisław Komorowski jak Bierut i kolumna chwały w miejsce Pałacu Kultury. Pojawianie się takiej narracji nie działa na korzyść PiS, a jednak Antoni Macierewicz włączył się w kampanię wyborczą.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy Antoni Macierewicz był niemal zupełnie nieobecny, podobnie przez większą część kampanii parlamentarnej. Teraz wraca i odpala największe działa. Oto tematy, które poruszył Macierewicz na spotkaniu z Polonią w Chicago, a które nie współgrają z nową, umiarkowaną twarzą PiS, z Beatą Szydło w roli liderki.

1. "Miłe pytanie" wg Macierewicza

Pyta publiczność. Wprost. Z grubej rury: jak PiS ukarze "zdrajcę Donalda Tuska" za katastrofę smoleńską. Tego jednak się nie dowiedzą. - Wiele nazwisk, jeżeli chodzi o dramat smoleński zostało ustalonych. To samo dotyczy tego, co nazywamy aferami, a co powinniśmy nazywać grabieżą narodu polskiego - kluczył Macierewicz. Nie sprecyzował, jaka "kara" ze strony Prawa i Sprawiedliwości czeka byłego premiera.

Na jednej z karteczek od publiczności zapisano też inne pytanie: "Czy jest prawdą, że Donald Tusk był agentem Stasi?". Tu Macierewicz był w swoim żywiole - odparł, że to "miłe pytanie". - To ja państwu zostawię, żebyście po czynach sami odpowiedzieli sobie na to pytanie - dodał.

2. Macierewicz domniemywający

Kolejne pytanie: "Proszę o wyjaśnienie, czy było sterowanie samolotem z Moskwy". Macierewicz odpowiada bez wahania. - Tak, tak było. Z tym, że oczywiście nie należy domniemywać sterowania elektronicznego. Ono polegało na przekazywaniu dyspozycji z Moskwy do ludzi kierujących samolotem na wieży lotów w Smoleńsku - "wyjaśnia".

Relacjonuje też katastrofę z punktu widzenia wieży w Smoleńsku, jakby tam był. Pewny. Kierujący lotem mieli "do ostatniej minuty błagać" o wskazanie innego lotniska. - Ale generał dowodzący w Moskwie mówił "nie, macie ich przyjąć, macie ich sprowadzić". - Było sterowanie z Moskwy i generał Benediktow jest współodpowiedzialny za ten dramat i - mam nadzieję - będzie przez polską prokuraturę ścigany - kontynuuje polityk.

3. Materiał źródłowy dla Macierewicza: książka Kani

Nie brakuje pytań o służby specjalne. Macierewicz odsyła tu do literatury. - Ci, którzy czytali książki Doroty Kani "Resortowe Dzieci", wiedzą, że mamy do czynienia z całą siecią wspierających się nawzajem ludzi ze służb specjalnych. Bez rozpoznania struktur przestępczych w Polsce, nie da się Polski uratować i odbudować - ostrzega polityk. Prosi także o głosy, które zapewnią rządy większościowe PiS-owi. To - jego zdaniem - pozwoliłoby "obozowi patriotycznemu" rządzić w Polsce "po 25 zmarnowanych latach".

4. Macierewicz grzmiący: Komorowski jak Bierut!

Tu fakty się nie liczą. Pomimo, że Kancelaria Prezydenta wyjaśniała kwestię rzekomo "zaginionych" ostatnio przedmiotów z Pałacu Prezydenckiego , Antoni Macierewicz się na ten temat nawet nie zająknął - na spotkaniu z Polonią grzmiał: - To naprawdę wstyd. (...) To jest zejście na poziom Bieruta, na poziom Bermana, okupantów Polski z obozu komunistycznego. Nigdy więcej nic takiego nie może się powtórzyć i my do tego nie dopuścimy. To rozgrabianie Polski musi mieć swoje konsekwencje - zapowiada wiceprezes PiS.

5. Macierewicz i pomniki

Pytanie o łuk triumfalny. Ale nie ten paryski. Nasz, polski! Ta budowla miałaby uczcić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Macierewicz oczywiście zachwala projekt środowisk patriotycznych, ale dodaje, że jest pewien problem, "który należy rozwiązać". - Ten problem nazywa się Pałac Kultury, pomnik sowieckiej władzy nad Warszawą, postawiony w zemście ze nasze zwycięstwo w 1920 - mówi i dodaje, że na Placu Defilad powinna stanąć "kolumna chwały wojska polskiego".

6. Aneks z likwidacji WSI

A co z aneksem do raportu z likwidacji WSI? Takie pytanie również padło. Czy ujawni go prezydent Duda? Niestety, nie może. Na drodze stoi - jak nietrudno się domyślić - Platforma Obywatelska w osobie Ewy Kopacz. - Gdyby prezydent dał to pod rozwagę pani premier Kopacz, sądzę, że aneks nie zostałby opublikowany. Poczekajmy jeszcze te trzy tygodnie - uspokaja.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (505)
Dlaczego PiS do tej pory chowało Macierewicza? Właśnie dlatego. Znów nie wytrzymał
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 156 razy 118

  Polacy żeby zrobić na złość PO wybiorą sobie kompletnego świra na ministra obrony, kobiecinę od szopek na premiera i sfrustrowanego starego kawalera bez prawa jazdy i konta w banku na wodza...
  Pogratulować

 • za.czwartym.kalafiorem.w.lewo

  Oceniono 92 razy 72

  Najwyraźniej kontrola bezpieczeństwa na lotnisku skonfiskowała mu wszystkie leki...

 • zapora01

  Oceniono 86 razy 62

  O kuria mać.. Antek.. a ilu na tej sali było agentów SB i WSI.. sprawdziłeś..?

 • fakiba

  Oceniono 77 razy 57

  Antek agencina na usługach Putina za granicą tylko reputację psuje, ale przecież są na to paragrafy , co na to prokuratura , bo lekarze są bezradni

 • maradix

  Oceniono 54 razy 46

  Pozbawić ludzi mieszkających poza krajem więcej niż 5 lat prawa do głosowania...a sprawa szkalowania i plucia na Polskę za jej granicami skończy się definitywnie. A Maciorkiewicz pod sąd wespół z Kaczyńskim za ujadanie i szkalowanie oraz wszelkiej maści psucie i zgniliznę w polityce i poza nią!

 • chi-neng

  Oceniono 53 razy 35

  Czy wyborcy, wszyscy politycy, medie naprawde zdaja sobie z tego sprawe dokad to wszystko zmierza?

  Wprost przerazajacym jest kalanie wlasnego gniazda poza granicami panstwa.
  Nie pomne o insynuacjach i podlosci, na ktora zoladek 'koziolkuje'.

  - Kaczynski, z jawnym przekazem dla wszystkich partii politycznych i wszystkich wyborcow, ze program Dudy to to samo co program PiS:u

  - Macierewcz o Stasi-Tusku, planach osadzenia wladz najwyzszych za katastrofe smolenska

  - TK z Deklaracja wiary oraz Klauzula sumienia

  Czy te trzy porazajace wiadomosci od samego ranka nie powinny postawic na nogi 100% spolecznstwa gotowego do urn?

  A takze zjednoczyc WSZYSTKIE partie i frakcje polityczne by chronic Polske, przed tym co Jej grozi, co Ja czeka w przypadku wygranej PiS:u?

  Odsiewajmy ziarna od plew !

  Dum spiro, spero !

 • augenthaler

  Oceniono 37 razy 33

  Znamy gościa od lat i zdziwieni być nie możemy. Nie wiem czy to choroba, głupota czy podłość, ale mało mnie to obchodzi. Wiem, że to kandydat PiSu na ministra obrony i w związku z tym odczuwam pewien dyskomfort, bo PiS przecież te wybory może wygrać.

 • jm131

  Oceniono 29 razy 27

  "Kierujący lotem mieli "do ostatniej minuty błagać" o wskazanie innego lotniska"

  Na której wersji stenogramów jest taki fragment? Bo Macierewicz ma chyba z 50 różnych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX