Kaszubi przeciwni stworzeniu 17. województwa. Pomysł Kaczyńskiego nazywają "rozbiciem dzielnicowym"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, Beata Szydło

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, Beata Szydło (PATRYK OGORZAŁEK)

"Gdyby ten zamysł został zrealizowany, Kaszubi zostaną znowu podzieleni na dwa województwa" - organizacja Kaszëbske Jednota przestrzega przed pomysłem Jarosława Kaczyńskiego, by z terenów woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego wydzielić 17. województwo.
Pomysł stworzenia województwa środkowopomorskiego jest forsowany przez Prawo i Sprawiedliwość od lat (choć w 2006 roku prezydent Lech Kaczyński opowiedział się przeciwko "mnożeniu województw"). Teraz, w okresie kampanii wyborczej, Jarosław Kaczyński zapowiada powrót do prac nad pomysłem 17. województwa.

Podczas konwencji PiS Kaczyński przekonywał, że województwo ze stolicami w Koszalinie i Słupsku mogłoby "ożywić region" i przyczynić się do "bardziej sprawiedliwej dystrybucji dochodu narodowego". - Pomysłu z województwem nie będziemy narzucać. Czy województwo będzie - okaże się po konsultacjach, może po referendum - zaznaczał prezes PiS, podaje serwis "Głos Koszalina".

Przeciwko tworzeniu nowej jednostki administracyjnej opowiedziała się jedna z organizacji reprezentujących mniejszość kaszubską - Kaszëbske Jednota. "Gdyby ten zamysł został zrealizowany, Kaszubi zostaną znowu podzieleni na dwa województwa", argumentują.

Nie dla dzielnicowego rozbicia Kaszubów! Kaszubi w wyborach parlamentarnych popierają różne polityczne projekty i...

Posted by Kaszëbske Jednota on 4 października 2015


"Nie dla dzielnicowego rozbicia Kaszubów!"

Stowarzyszenie Kaszëbske Jednota zaznacza w swoim wpisie na Facebooku, że "Kaszubi w wyborach parlamentarnych popierają różne polityczne projekty i partie". "W tej różnorodności zawsze jednak potrafiliśmy się skupiać na rzeczach wspólnych, ważnych dla naszej etniczności, dla narodowego interesu" - zaznaczają.

"W duchu jedności chcemy was więc przestrzec przed wyborczym programem Prawa i Sprawiedliwości, a konkretnie pomysłem utworzenia województwa środkowopomorskiego" - czytamy we wpisie. Zdaniem stowarzyszenia, realizacja tego pomysłu doprowadziłaby do "podziału Kaszubów na dwa województwa".

"A przecież corocznie od 1999 roku świętujemy na Zjazdach Kaszubów fakt zjednoczenia etnicznie kaszubskich powiatów w jednym województwie pomorskim. Mamy więc wręcz moralny obowiązek sprzeciwić się każdemu pomysłowi, który służy rozbijaniu naszej wspólnoty!" - podkreślają.

Z ostatniego spisu powszechnego wynika, że mniejszość kaszubska w Polsce liczy ok. 240 tys. osób.Wybory W Twoim telefonie

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Wybory prezydenckie 2015 Wyniki wyborów parlamentarnych 2015. Kiedy zakończenie głosowania? Kiedy poznamy wyniki?
 • Newsroom Gazeta.pl Kampania w Twoim smartfonie, czyli #WyboryLIVE w Gazeta.pl [CO DLA WAS PRZYGOTOWALIŚMY]
 • Beata Szydło W nowym spocie PiS kpi z Kopacz... I manipuluje wypowiedzią premier
Komentarze (242)
Kaszubi przeciwni stworzeniu 17. województwa. Pomysł Kaczyńskiego nazywają "rozbiciem dzielnicowym"
Zaloguj się
 • 7ogamihcra

  Oceniono 107 razy 93

  Lepiej w województwie podkarpackim utworzyć pisowski kalifat.
  Niech mają na co zasłużyli wybierając pisowski samorząd.

 • antropoid

  Oceniono 91 razy 79

  Toksyczna dziadyga z Żoliborza już dawno dokonała rozbicia dzielnicowego w Polsce - podzieliła ją (z wydatną pomocą klechów) na swoich wyznawców i resztę. Efekt jest taki, że oczywiście zbudować nic się na tym nie dało, tylko mamy w kraju wieczny jazgot kłótni i bzdurnych oskarżeń.
  No a dziadyga ma typową satysfakcję małego człowieczka, że jego i jego świtę wyznawcy na komendę oklaskują, a innych na komendę wygwizdują.
  Nawet na cmentarzach.

 • pogromca_bzdury

  Oceniono 67 razy 61

  "Ożywianie regionu" przez jego rozbicie i zmarnowanie pieniędzy z Unii... Co za kretyn.

 • rokko

  Oceniono 64 razy 44

  "mniejszość kaszubska w Polsce liczy ok. 240 tys. osób." - ojej, czy taka potężna mniejszość nie zagrozi polskiemu stylowi zycia? Nie narzuci nam kaszebizacji? Bo przecież 5 tys. imigrantów z pewnością może nas zislamizować...

 • biesczad1

  Oceniono 40 razy 38

  PiS jest w istocie ideologiczną spadkobierczynią PZPR, więc niech Kaczyński idzie na całość - 49 województw i basta!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje