Grzegorz Schetyna - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Grzegorz Schetyna to kandydat Platformy Obywatelskiej na posła. Minister spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Był również wicepremierem i marszałkiem Sejmu. Jest jednym założycieli i czołowych polityków PO oraz współtwórcą Radia Eska.

Schetyna urodził i wychował się w Opolu. Jego rodzice pochodzili z Kresów i działali w AK - polityk lubi podkreślać, że to właśnie oni nauczyli go patriotyzmu. Początkowo poszedł na studia prawnicze, jednak koniec końców wybrał wydział historyczny UWr. Na wrocławskiej uczelni był bardzo zaangażowany w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Miał kiedyś publicznie podnieść głos na Lecha Wałesę, mówiąc, że ten zdradził ideały ?Solidarności? przystępując do obrad Okrągłego Stołu i mając pretensje o to, że nie zalegalizował NZS.

Początek kariery politycznej - wicewojewoda

Mimo wyrazistych poglądów, karierę polityczną zaczął już na początku lat 90. - mając 28 lat został najmłodszym w kraju wicewojewodą. Wtedy również stworzył razem z obecnym prezydentem Wrocławia, Rafałem Dutkiewiczem, Radio "S" (które zmieniło nazwę na Radio Eska). Schetyna niedługo potem przejął klub Śląsk Wrocław. Dzięki sukcesach drużyny jej szef stał się jedną z najbardziej wpływowych osób w mieście. W tym samym czasie Schetyna udzielał się w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, Był sekretarzem generalnym partii do złączenia jej z Unią Demokratyczną i powstania Unii Wolności. Od 1997 nieprzerwanie zdobywał mandat poselski we wszystkich wyborach. W 2001, wraz z innymi działaczami Unii Wolności, przeszedł do nowej partii - Platformy Obywatelskiej. Był wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, został też przewodniczącym klubu PO. Złożył dymisję po tym jak pojawiły się podejrzenia, że miał związek z aferą hazardową. Po umorzeniu sprawy został powołany na marszałka Sejmu w 2010, po tym jak pełniący ten urząd Bronisław Komorowski wygrał wybory prezydenckie. Ze względu na śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie Smoleńskiej Schetyna pełnił przez miesiąc funkcję osoby tymczasowo wykonującej obowiązki prezydenta. Marszałkiem pozostał do końca kadencji Sejmu. W 2014 Ewa Kopacz ponownie powołała go na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

 

Współpracownicy mówią o nim, że lubi organizować podległych mu ludzi na kształt wojska i używa ostrego języka. Jednak też uważają, że jest doskonałym strategiem i politykiem, którego cechuje skuteczność. Donald Tusk uważa, że premier dokonała dobrego wyboru powołując Schetynę na MSZ, jednak ?The Economist? stwierdził, że polityk ma o wiele mniejsze kompetencje niż jego poprzednik - wykształcony na Oksfordzie poliglota Radosław Sikorski. Według wypowiedzi matki Schetyny dla ?Gazety Wyborczej? sam polityk miał wątpliwości do decyzji Ewy Kopacz, jednak cieszy się, że ponownie został dostrzeżony w Platformie.


Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o:
Komentarze (9)
Grzegorz Schetyna - życiorys, poglądy [SYLWETKA]
Zaloguj się
 • Alan Krzemiński

  Oceniono 3 razy 3

  ej shetyna,shetyna skad zes ty najechal moja POLSKE ;;;JESLI DASZ SIE wezsac spirali zawisci to zawisc cie zezre od srodka NO I WIDAC ze juz PO tobie-AMEN-

 • myszka07.4

  Oceniono 2 razy 2

  Schetyna jest przegrany, my nie głosowaliśmy na PO i dajcie mam rządzić. Nie mogę tego człowieka już słuchać, co wyście robili przez 8 lat kpiliście z opozycji która dziś rządzi i co podoba wam się to? ten rząd ma dużo kultury i nie powiela waszych zagrywek,

 • theaisyr

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Schetyna niech wreszcie pogodzi się z przegraną w wyborach i zrozumie , że naród to my nie chcieliśmy żeby PO rządziła w tym kraju , bo do tej pory prawie doprowadziła do wyprzedania Polski i załamania gospodarki . Przez 8 lat grabili i niszczyli ten Kraj ...D O S Y Ć was mamy !!!!!

 • Jan Kępa

  Oceniono 1 raz 1

  Grzesiu zajeździłeś kobyłę platformy,lepszym Polakiem będziesz jak przejdziesz do PiS u!

 • Mateusz Bazan

  Oceniono 1 raz 1

  NIEDAJ SIE BADZ ENERGICZNY WIECEJ WERWY I ATAKUJ O PEFRONIE I O SKOKACH

 • Alan Krzemiński

  Oceniono 1 raz 1

  schetyna POwiedzial,ze jak pszegra wotom dla rzadu to wyjedzie z tego kraju do siebie na UKRAINE.-DONBAS-

 • 0

  Grzegorz Schetyna ty nie jesteś Polakiem tylko zdrajca . jestem przeciw takim zdrajcą .Polska
  takim obywatela powinna zabierać obywatelstwo i karać za zdradę stanu . W wojnę tacy kapusie
  donieśli na mojego wujka i zginął w obozie koncentracyjnym w Dachał.

 • 0

  Prosze pisac prawde o Schetynie a nie wyimaginowane rzeczy nieprawdziwe wpisane w niektóre prawdy by zmanipulowac jego prawdziwy życiorys. A o jego powiązaniach ze slużbami to nic? w tym temacie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX