Ryszard Petru - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Ryszard Petru

Ryszard Petru (Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

Kandydat na posła z Warszawy to założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia Nowoczesna oraz prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Był doradcą Leszka Balcerowicza oraz Władysława Frasyniuka. Chce przywrócenia liberalizmu gospodarczego w polskiej polityce.

Pochodzi z Wrocławia, tam też uczęszczał na Wydział Informatyki i Zarządzania na politechnice. Ostatecznie ukończył Szkołę Główną Handlową. Jeszcze w czasie studiów doradzał Władysławowi Frasyniukowi, kiedy ten był posłem z ramienia Unii Demokratycznej. Wykładowcą Petru był Leszek Balcerowicz, który polecił go Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Później mianował go swoim doradcą, gdy sprawował urząd wicepremiera w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Petru jako konsultant przede wszystkim zajmował się wtedy reformą emerytalną. W późniejszych latach pracował jako asystent na SGH. W 2001 próbował swoich siły w polityce startując z listy Unii Wolności, jednak nie dostał się do Sejmu.


Rozwijała się jednak jego kariera jako ekonomisty - był partnerem w firmie konsultingowej PwC, przez trzy lata zajmował się Polską i Węgrami w Banku Światowym. W następnych latach pracował jako główny strateg i ekonomista w kolejno banku BPH, BRE Banku i PKO BP. Od 2011 jest też prezesem Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Ma na koncie wiele publikacji książkowych oraz występów w programach telewizyjnych.

Poglądy i program wyborczy Ryszarda Petru: "odrzucenie skrajności" i uwolnienie rynku


Od maja 2015 zarejestrował Stowarzyszenie Nowoczesna (na początku pod nazwą NowoczesnaPL). Jak samo mówił w wywiadzie dla NaTemat: - Odrzucamy skrajności - Palikota i ojca Rydzyka. In vitro powinno być dawno załatwione, jestem za rozdziałem Kościoła od Państwa, ale trzeba to robić w dialogu, a nie w atmosferze ataku. Jestem za związkami partnerskimi - tłumaczył swój program. Jednak to co przede wszystkim wyróżnia jego partię to postawa wobec gospodarki - według Petru sposobem na uczynienie Polski „małymi Niemcami Europy Środkowo-Wschodniej” byłoby zniesienie przepisów ograniczających przedsiębiorców czy wzmocnienie przemysłu.


Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Komentarze (8)
Ryszard Petru - życiorys, poglądy [SYLWETKA]
Zaloguj się
 • turbo-liberal

  Oceniono 5 razy 5

  Jeden z nielicznych liberałów. Polska rozpaczliwie potrzebuje liberalizmu po latach taplania się w postsowieckim socjaliźmie.

 • Oceniono 1 raz 1

  "Później mianował go swoim doradcą, gdy sprawował urząd wicepremiera w rządzie Tadeusza Mazowieckiego". Petru, rocznik 1972, za rządu T.Mazowieckiego miał...17-18 lat. Piszcie, na Boga, z sensem!!! Doradcą Balcerowicza (a raczej współpracownikiem) był w rzadzie J.Buzka.

 • Mona Monaa

  0

  Co teraz RUMUN będzie Polską rządził, A gdzie HONOR POLAKÓW WSTYDI HAŃBA!!!!

 • zawodolony

  0

  Ale z jaki stopniem naukowym ukończył? Czy obronił pracę magisterską i jaki był jej temat? O tym cisza...

 • Jadwiga Lipińska

  0

  raczej Petrescu - Rumun - marionetka Balcerowicza i jego kompanów....czyli twarz Sorosa - amerykańskiego Żyda, który w latach 90-tych za pomocą Balcerowicza i Wałęsy puścił Polaków w skarpetkach i ich pieniędzmi nabił kieszenie żydowskim miliarderom . Głosujcie na rumuńskiego Żyda, frajerzy, będziecie jeszcze większymi pariasami Europy!!

 • frugo3

  0

  moje 2 głosy , przyczółek zdobyty

 • Oceniono 1 raz -1

  uczeń Balcerowicza, to ni wróży niczego dobrego dla Polaków. wychowanek Unii wolności i Balcerka !!! Wiemy i pamiętamy jak oni skończyli. Swetru to wichrzyciel, to oszolom, to populista. Skończy jak jego guru !!! Dlaczego nie publikuje się jego tytułów naukowych ??? Czyżby jak Kwach
  mienil się tytułem mgr a nie miał nawet absolutorium !!!

  h, mienił się tytułem mgr a ni emiał

 • Janusz Jabłoński

  Oceniono 1 raz -1

  Niezła przeszłość a rodowód nieznany doradca PwC to ta firma w której doradzają Profesorowie Ekonomiści typu Prof. O... i to ta Firma zdaje się Komercjalizuje Polskie wynalazki pochodzące z Uczelni Wyższych ... szkoda, że w Firmach za Granica i, że kosztuje to Polaków zdaje się ponad 260MLN PLN ... ot taka walka o demokrację dla Polaków KOD dostępu do ( ͡$ ͜ʖ ͡$)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje