Debata prezydencka. Triumf Komorowskiego, kartki z "dowodami"... Co zapamiętamy z pierwszego starcia? [4 RZECZY]

Debata Komorowski - Duda w TVP i Polsacie. Kandydaci na prezydenta dostarczyli telewidzom wielu emocji: były ostre wymiany zdań, nieoczekiwany gest wobec polityka PiS, a także zarzuty poparte "dowodami" przyniesionymi do studia. Oto najlepsze momenty wieczornej debaty.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W niedzielny wieczór kandydaci na prezydenta starli się w pierwszej debacie przed II turą wyborów. Były oskarżenia o kłamstwa i wyciąganie kartek z "dowodami", nieoczekiwane riposty Bronisława Komorowskiego, a także życzenia urodzinowe dla Andrzeja Dudy. Co zapamiętamy z debaty TVP1 i Polsatu?

1. Triumf Komorowskiego

Tak emocjonującej walki między kandydatami nie spodziewał się nikt. Wielu komentatorów nie kryło zaskoczenia tym, jak dobrze przygotowany do debaty był urzędujący prezydent; Komorowski pokazał, że wraca do wyborczej gry, a dzięki festiwalowi ripost szala wygranej przechyliła się na jego korzyść.

Debata Duda kontra Komorowski [MINUTA PO MINUCIE] >>>

"Wspomniał pan, że nie należy blokować możliwości zatrudnienia młodych ludzi. A niech pan powie: czy pan przypadkiem od 9 lat nie blokuje etatu na uczelni wyższej w Krakowie? I to jest ta właśnie różnica między teorią a praktyką...", "Obiecuje pan kolejny raz różne rzeczy, których pan nigdy nie zrobi. Jaki jest sens mieszania w głowach Polakom?", "Kiedy pan jest sobą? Kiedy pana poglądy są stabilne? Kiedy się zmieniają?" - to tylko niektóre z celnych uwag urzędującego prezydenta.

2. Życzenia dla Andrzeja Dudy... I błyskawiczna riposta kandydata

Pierwsza debata prezydencka przyjęła nieoczekiwany obrót już na samym początku. Po przegranej w pierwszej turze wyborów Komorowski oświadczył, że nie zadzwonił z gratulacjami do swojego konkurenta, bo "nie ma takiego zwyczaju, a walka trwa".

Najmocniejsze cytaty z debaty prezydenckiej [ZOBACZ] >>>

Teraz urzędujący prezydent wykorzystał część czasu przeznaczonego na odpowiedź na pierwsze zadane mu pytanie, by pogratulować zwycięstwa Dudzie i złożyć mu życzenia urodzinowe. Kandydat PiS był wyraźnie zaskoczony, ale nie przegapił okazji do przypuszczenia ataku na Komorowskiego. - Dziękuję za przybycie. Prosiłem pana 4 miesiące o debatę, ale na szczęście dzięki głosom wyborców jest pan dzisiaj tutaj - przypomniał, nawiązując do nieobecności prezydenta podczas debaty przed pierwszą turą.

3. "Debatę prezydencką wygrywa MamPrawoWiedziec.pl"

Podczas starcia kandydatów Komorowski wytykał kandydatowi PiS, że teraz obiecuje on wsparcie dla rolników, a przed wyborami do europarlamentu był orędownikiem odchodzenia od wspólnej polityki rolnej. Gdy Duda odpierał te oskarżenia, prezydent - wbrew protestom dziennikarzy - zszedł z mównicy, by podać swojemu rywalowi wydruk z poglądami posła, zebranymi przez portal MamPrawoWiedziec.pl przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. - Proszę bardzo, to są pana poglądy. A kto ma wątpliwości, może zajrzeć na tę stronę - mówił.


Źródło: TVP

- Ja nic takiego nie powiedziałem, okłamuje pan widzów - odcinał się Duda. - To pan obiecywał rolnikom, że będzie walczył o zwiększenie dopłat bezpośrednich, a później pana koledzy z PSL mówili, że tego nie da się zrobić, bo trzeba by zabrać pieniądze francuskim i niemieckim rolnikom - atakował kandydat PiS.

Debata prezydencka. Ostre starcie Dudy i Komorowskiego [ZOBACZ] >>>

Krótko po tym, jak prezydent wspominał o portalu MamPrawoWiedziec.pl, strona przestała działać. Internauci zwracali uwagę, że serwery organizacji mogły nie wytrzymać niespodziewanego nawału użytkowników. "Debatę wygrywa mamprawowiedzieć.pl" - pisali na Twitterze.

4. Bezstronni prowadzący dużym atutem debaty

Tuż po ogłoszeniu nazwisk prowadzących debaty - dziennikarza TVP1 Tomasza Ziemca i dziennikarki Polsat News Doroty Gawryluk - pojawiły się oskarżenia dotyczące ich prawicowych poglądów, z racji których mieliby faworyzować kandydata PiS. - Formuła ustalona przez oba sztaby nie dopuszcza tendencyjnych pytań i zachowań, puszczania do kogokolwiek oka czy ciosów poniżej pasa. Takich rzeczy absolutnie nie ma prawa być -  zapewniał w rozmowie z portalem Gazeta.pl Ziemiec.Rzeczywiście, zarówno sam plan debaty, jak i podejście prowadzących było bardzo profesjonalne. Dziennikarze pilnowali restrykcyjnie czasu przeznaczonego na odpowiedzi, dbali też o to, by kandydaci nie wchodzili sobie w słowo. "Przepraszać powinni ci, którzy sugerowali, ze Gawryluk i Ziemiec będą stronniczy" - napisał na Twitterze Michał Majewski z "Wprost".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (286)
Debata prezydencka. Triumf Komorowskiego, kartki z "dowodami"... Co zapamiętamy z pierwszego starcia? [4 RZECZY]
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 729 razy 379

  Krótki rysopis Dudy - Przyklejony cyniczny uśmieszek i bijący z twarzy fałsz.

 • clash67

  Oceniono 450 razy 268

  Duda mając same atuty w ręku nie potrafił ich kompletnie wykorzystać. Zachłysnął się poklaskiem na wiecach, gdzie nikt go nie kontrował, a i po Komorowskim się nie spodziewał takiej wyjątkowej błyskotliwości.
  Leżysz Duda, choć to żadna dla mnie pociecha.

 • zd46

  Oceniono 377 razy 233

  Andrzej Duda w pierwszej debacie TV w dniu 17.05.2015 roku, ze swoją cyniczną miną i to bez mrugnięcia okiem, pokazał swoją infantylność w rozumieniu fundamentalnych spraw dla Polski a nas Polaków i wyborców OKŁAMYWAŁ. On chce być prezydentem, ale tylko chce, on już nawet ustalił działania z Dudą związkową i Guzem związkowym byłym kacykiem KC PZPR . Do wiadomości kłamiącego A.Dudy, prezydent Lech Kaczyński NIE ZDOBYŁ TYTUŁU NAUKOWEGO PROFESORA, on zdobył stopień doktorski i był tylko chwilowo ZATRUDNIONY na stanowisku profesora. Lechowi K., zgodnie z polskim prawem, powinniśmy pisać Lech Kkaczyński, profesor a NIGDY prof. Lech Kaczyński. Wybitność Lecha, o której „tokował” Duda, jako prawnika,to prawo pracy i jego najsłynniejsza „powieść doktorska mrożąca obecnie krew w żyłach” o tytule: „Wyższość socjalistycznego prawa pracy w ujęciu leninowsko-marksistowskim nad zachodnimi rozwiązaniami”. Panie Duda na Uniwersytecie Jagiellońskim nie przeprowadził pan ANI JEDNEGO WYKŁADU, był pan tam przeciętnym pracownikiem naukowym wsadzonym do pracy dzięki koneksjom z teściem Kornchauserem. Tylko patrzeć jak w życiorysie A.Dudy pojawi się zapis: „ były profesor UJ”.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 372 razy 222

  Po tym co zobaczyłem wczoraj, jako wyborca lewicy który miał zamiar olać II turę, jednak znów trzeba będzie iść i zagłosować na mniejsze zło, bo ta pisia plastikowa marionetka jest nie do przyjęcia

 • zadrykoza

  Oceniono 325 razy 209

  Pomijając Komorowskiego, debata pokazała kim jest Duda i co sobą reprezentuje.To jest plastik, powtarzający banały, bez jakiejkolwiek osobowości politycznej, bez błysku. Redaktor Czuchnowski porównał go z Kwaśniewskim niedawno - Kwaśniewski to był fantastycznie sprawny intelektualnie i retorycznie błyskotliwy polityk, Duda przy nim to chłopiec w krótkich spodenkach.

 • bezpartyjnypomorzanin

  Oceniono 357 razy 195

  Bronek powinien był bardziej przycisnąć Dudę aby ten odpowiadał na pytania. Jednak jak można kandydata PIS-u zmusić do odpowiedzi na pytanie przecież tam wszyscy z uśmiechem odpowiadając tak, żeby nie odpowiedzieć a przy okazji powiedzieć jacy inni są źli.

 • babka999

  Oceniono 233 razy 159

  Nie porwali mnie bohaterowie, ale w życiu nie zagłosuje na kandydata, który jest sługą episkopatu...To dopiero średniowiecze.

 • matitalolo

  Oceniono 168 razy 108

  Duda - władza (czyli prezydent) powinna słuchać obywateli. Obywatelem jest wódz Dudy , nadprezes Kaczyński. Duda będzie go nieustannie słuchać i rzetelnie wykonywać jego polecenia jako nadobywatela.

 • 57m57

  Oceniono 193 razy 97

  Nie chcę plastikowego Kena z plastikowym uśmiechem na twarzy, za prezydenta RP !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX