Wybory 2015. Duda chce referendów na wniosek miliona obywateli. Ale nie w sprawach światopoglądowych

Andrzej Duda rozdaje kawę w Warszawie

Andrzej Duda rozdaje kawę w Warszawie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Andrzej Duda jest zwolennikiem przeprowadzania referendum na wniosek miliona obywateli. Ale okazuje się, że nie we wszystkich sprawach. Nie chce on na przykład przeprowadzania referendów w kwestiach światopoglądowych.

Polub i bądź na bieżąco!

Andrzej Duda jest zwolennikiem wprowadzenia obowiązkowych referendów, jeśli pod wnioskiem zbierze się co najmniej milion podpisów. Dziś w wywiadzie dla telewizji Polsat News stwierdził jednak, że nie każdy temat powinien zostać poddany referendum. Dziennikarka zapytała go, co by zrobił, gdyby milion obywateli zebrał podpisy pod wnioskiem o legalizację aborcji.

- Przede wszystkim uważam, że nie powinno być referendum w sprawach światopoglądowych - stwierdził kandydat PiS na prezydenta. - Nie powinno być też referendów w sprawach np. podatkowych. Dzisiaj już nie ma takiej możliwości, żeby się odbywały w sprawach podatkowych - podkreślił.

"A jeśli przyjdą rolnicy, którzy chcą, żeby ich stopa życiowa wzrosła?"

- Natomiast jest wiele spraw, które w drodze referendum można rozstrzygnąć - dodał Duda, nie precyzując, o jakie sprawy mogłoby na przykład chodzić. - Przede wszystkim trzeba słuchać społeczeństwa. Jeżeli przyjdą do mnie ci, którzy będą chcieli przeprowadzenia jakiejś ustawy obywatelskiej i będzie to jakaś reprezentatywna grupa społeczna, ja jestem gotów się z nią spotkać, choćbym miał z nią całkowicie odmienny pogląd - zapewnił.

- Ale co dalej? - zastanawiała się dziennikarka, podkreślając, że w Polsce jest wiele grup społecznych, które chciałyby, żeby było im lepiej niż innym. Mogłyby one wykorzystać instytucję referendum do przegłosowania korzystnych dla siebie, a niekorzystnych dla innych zmian. - Na przykład przyjdą rolnicy, którzy chcą, żeby ich stopa życiowa wzrosła - zaproponowała dziennikarka.

- Zależy, jaki to będzie wniosek. Ja bym chciał, żeby milion obligował do przeprowadzenia referendum, tyle że po rzetelnej kampanii informacyjnej. Żeby społeczeństwo wiedziało, nad czym głosuje - odparł Duda.

JOW-y? Wszyscy muszą poznać realia

Sprawa referendum łączy się w tej kampanii bezpośrednio z kwestią jednomandatowych okręgów wyborczych. Bronisław Komorowski, po znakomitym wyniku wyborczym Pawła Kukiza, dla którego wprowadzenie w Polsce JOW było kluczowym postulatem, zapowiedział przeprowadzenie referendum w sprawie zmiany konstytucji, jeśli wygra on drugą turę wyborów. Andrzej Duda trzyma na razie nieco większy dystans w tej sprawie.

- Powinna się na ten temat odbyć debata społeczna, żeby wszyscy poznali realia JOW-ów i to, jak funkcjonuje to w różnych krajach, także u nas - powiedział, przypominając, że w Polsce jednomandatowe okręgi wyborcze są stosowane w wyborach do Senatu. - I mamy w Senacie dwie partie - zauważył.

Według opublikowanego dziś sondażu prawie połowa Polaków uważa, że Andrzej Duda powinien zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS. Kandydat w rozmowie odcinał się jednak stanowczo od reprezentowania poglądów całej partii, podkreślając, że kwestie, o których się wypowiada, wynikają tylko z jego punktu widzenia jako kandydata na prezydenta.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Kukiz zaprasza Komorowskiego i Dudę do debaty, którą... sam chce poprowadzić
 • Prezentacja spotu Andrzeja Dudy Wybory prezydenckie 2015. Nowy spot kandydata PiS. "Kto stoi za Andrzejem Dudą?"
 • Andrzej Duda rozdaje kawe Duda: JOW-y? Trzeba przedyskutować
Komentarze (577)
Wybory 2015. Duda chce referendów na wniosek miliona obywateli. Ale nie w sprawach światopoglądowych
Zaloguj się
 • t.t

  Oceniono 1373 razy 1157

  Poprę pana Dudę, jak zarządzi referendum w sprawie zerwania konkordatu i wycofania religii ze szkół. Za taką cenę mogę głosować nawet na idiotę.

 • inv28

  Oceniono 1126 razy 1004

  No i zaczynają się schody.
  Pan Duda jest zwolennikiem JOW, ale...trzeba dyskutować
  Pan Duda jest zwolennikiem referendów, ale...nie we wszystkich sprawach. Na pewno nie w światopoglądowych, czyli nie in-vitro, nie aborcja, nie związki partnerskie, nie religia, nie finansowanie kościoła, nie badania prenatalne. Nie wiadomo jakie jeszcze sprawy są dla pana Dudy swiatopoglądowe...
  Pan Duda jest nie popiera finansowania partii politycznych, ale...jest przeciwny likwidacji tego finansowania
  Pan Duda jest członkiem PIS, ale odcina się od reprezentowania partii.
  Czekam na dalsze szczegóły!

 • obywatel_pol

  Oceniono 592 razy 504

  Nie powinno być wyborów w sprawach światopoglądowych? Czyli PiS zrobi z nas kondominium Watykanu, może wprowadzi inkwizycję za in vitro czy aborcję i np. palenie książek niezgodnych z jedną katolicką wizją ale nie będziemy mogli tego zmienić? :) Ech Panie Duda... A kto będzie finansował te pomysły na 50 mld złotych? Kto zasponsoruje górników? Pan? Koledzy z PiSu? Czy społeczeństwo? Bo ja nie chcę podnoszenia podatków żeby górnikom czy kolesiom żyło się lepiej.

 • minkat

  Oceniono 466 razy 438

  a kto bedzie ustalal co jest sprawa swiatopogladowa? przeciez nawet poglady na temat KRUS zaleza od swiatopogladu

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 484 razy 416

  akurat aborcja to idealny temat pod referendum- ale nie pasuje, bo byłaby nie w smak władzy zwierzchniej w Watykanie, prawda, kandydacie na prezydenta niepodległego państwa?

 • kazek100

  Oceniono 402 razy 378

  Acha. Czyli Duda jest za referendum, ale od warunkiem, że go nie będzie. No bo jakie jeszcze możliwości nam pozostawił? referendum w sprawie polityki zagranicznej? To jeśli będziemy chcieli zerwania konkordatu, to będzie polityka zagraniczna, czy kwestie światopoglądowe?

  Nie wierzyłem mu ani przez chwilę. Bo reprezentuje ludzi, którzy uwalili referendum w sprawie ustawy antyaborcyjnej, za którym opowiedziało się ponad milion Polaków. Więc gdy głosił pochwałę referendum, trudno go było odebrać inaczej, niż jako małego kłamczucha. Jak jest różnica między zwolennikiem referendum obywatelskiego, a Dudą? tak jak między zwolennikiem demokracji, a zwolennikiem demokracji socjalistycznej. Pamiętacie oszustów?

 • zbanowany_ponownie

  Oceniono 435 razy 369

  dopuszczalne przez piSS tematy referendów:
  - która godzina
  - kto był największym Polakiem milionlecia i dlaczego święty papież Pan Jaweł Wtóry
  - co jest lepsze jabłka czy pomarańcze

  koniec listy

 • greg.waw

  Oceniono 324 razy 306

  Kompromitacja.
  Przede wszystkich w sprawach światopoglądowych to społeczeństwo powinno decydować. W innych sprawach można teoretycznie stwierdzić, że lepsze decyzje podejmą fachowcy, ale na pewno wszyscy powinniśmy mieć prawo głosu w sprawach światopoglądowych.

  A w ogóle to co są sprawy "światopoglądowe"? Czy stosunek do obowiązku podatkowego to sprawa światopoglądowa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje