Wybory prezydenckie 2015. Jaki byłby wynik wyborów, gdyby uwzględnić osoby, które nie zagłosowały?

10 maja ponad połowa uprawnionych do głosowania Polaków nie wzięła udziału w wyborach. A co, gdyby wszyscy oni poszli do urn, oddając głos na jednego, wyimaginowanego kandydata spoza tych zarejestrowanych?

Polub i bądź na bieżąco!

Wtedy Andrzej Duda w pierwszej turze zdobyłby zaledwie 17,02 proc. poparcia, a Bronisław Komorowski - 16,53 proc. Nasza nieistniejąca "partia niegłosujących" wygrałaby wybory w pierwszej turze, zdobywając 51,04 proc.

Faktycznie w pierwszej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 34,8 proc. głosów, a Bronisław Komorowski - 33,8 proc. Paweł Kukiz uzyskał poparcie na poziomie 20,8 proc.

Druga tura wyborów odbędzie się 24 maja. Zobacz, co powinieneś wiedzieć na jej temat.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (84)
Wybory prezydenckie 2015. Jaki byłby wynik wyborów, gdyby uwzględnić osoby, które nie zagłosowały?
Zaloguj się
 • ad2009

  Oceniono 72 razy 56

  Zapytajcie wróżki,czy wroża macieja co byloby gdyby nie bylo Kukiza. Zgadliby na 100%
  A tak: Bronek wział sie do dzialania - wylazł z kruchty i juz jest ustawa o JOW, Kopacz przerazona zmusila Szczurka do oswiadczenia, ze to podatnik ma rację, juz szykuja jakieś żadane przez Kukiza referendum i to bez żadnego "ale" bedzie przyjęte przez Sejm i Senat, pelen poslow i senatorow dbajacych o dobro obywateli...
  Po prostu jaja jak berety...
  Co potrafi zrobić strach.

 • dziadekjam

  Oceniono 83 razy 31

  Czyli nawet gdyby jeden z kandydatów uzyskał 100% głosów, to by nie miał 50% poparcia społecznego. Może by tak pomyśleć o głosowaniu obowiązkowym? To wcale nie jest sprzeczne z demokracją, a może wręcz uczy demokracji.

 • puuchatek

  Oceniono 36 razy 22

  Takie myślenie ("Nasza nieistniejąca "partia niegłosujących" wygrałaby wybory w pierwszej turze, zdobywając 51,04 proc.").

  Zawsze powtarzam, że w każdych wyborach i każdym referendum jest jedna możliwość głosowania więcej, niż te zaznaczone na karcie.

  Na karcie było 11 kratek. Kto chciał głosować na Komorowskiego, głosował na Komorowskiego, kto na Dudę, ten na Dudę, kto na Kukiza… i tal dalej.

  A ci, co zostali w domach (poza szczególnymi przypadkami losowymi…) oznajmili w ten sposób, że mają w d…, kto będzie prezydentem. I OK, mają do tego prawo, ale nie róbmy z tego "partii niegłosujących" - ci ludzie świadomie zrezygnowali z możliwości wpływania na rzeczywistość, uszanujmy to.

 • hamsterx

  Oceniono 49 razy 19

  ja swój głos oddam na tego kandydata który zagwarantuje realny i trwały
  konstytucyjny rozdział państwa od kościoła
  tak że w tych wyborach nie wezmę już udziału

 • boguslawbch6808

  Oceniono 98 razy 16

  Zdziwienie? Po siedmiu latach oglądania w akcji PO i pięciu latach Komorowskiego (podpisującego się pod wszystkim) ludzie mają dość polityki.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 14 razy 10

  Bo kandydaci powinni obiecać żywą kasiorę głosującym! I wtedy II tura nie byłaby potrzebna. A tak moje ogłoszenie wyborcze:
  1. Mając w głębokim poważaniu połowę uprawnionych do głosowania, którzy postanowili nie głosować w pierwszej turze, a także
  2. Z całym szacunkiem do 2/3 drugiej połowy, która postanowiła zagłosować na dwie najbardziej skompromitowane partie polityczne, oraz
  3. Biorąc pod uwagę fakt, że absolutnie każdy próbuje coś ugrać obiecując gruszki na wierzbie,

  ogłaszam, że jestem skłonny odsprzedać mój głos w drugiej turze wyborów prezydenckich anno domini 2015 za cenę dożywotniej emerytury prezydenckiej wypłaconej w całości z góry przelewem na konto w banku we wskazanym przeze mnie raju podatkowym. Kandydaci jak wiadomo nie kandydują dla pieniędzy tylko dla idei, po kadencji mogą liczyć na lukratywne kontrakty doradcze, więc nie zbiednieją. Zainteresowany sztab wyborczy proszę o kontakt emailowy.

 • lusjola

  Oceniono 9 razy 9

  Mmmmm no tak, a potem w tramwaju-autobusie ten taki a tamten siaki , a gdzie byłeś jeden z drugim jak trzeba było głosować!!!!!!!!! Tylko,że ci którzy czytają gazety lub jest w domu internet idą a reszta? Ech szkoda słów...

 • monoekann

  Oceniono 12 razy 8

  No to trzeba założyć partię albo zmienić nazwisko na 'niegłosujący'.
  Ewentualnie 'Wszystkie Partie To K*rwy' WPTK
  Prezesem (kandydat na prezydenta) 'Żaden Znich'

  sukces gwarantowany ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX